Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Piráti rázně odmítli návrh lidovců na zvýšení důchodových odvodů pro bezdětné

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Piráti jednoznačně odmítají návrh lidovců na zvýšení důchodových odvodů pro bezdětné. Podle nich je tento záměr kontroverzní, neboť postihuje lidi bez potomků, aniž by vedl k vyšší porodnosti.

Namísto toho považují za účinná opatření na podporu rodičů zajištění dostupnosti předškolní péče a flexibilních úvazků. Šéf Pirátů a vicepremiér Ivan Bartoš toto stanovisko napsal na síti X.

V současnosti zaměstnanci odvádějí na sociální pojištění 7,1 procenta z hrubého výdělku. Lidovci navrhují zvýšení sazby pro bezdětné nad 35 let na 9,1 procenta. Naopak by sazba pro rodiče tří a více dětí měla klesnout na 5,1 procenta a pro rodiče dvou dětí na 6,1 procenta. Pro bezdětné do 35 let, rodiče jednoho dítěte a rodiče dospělých dětí by zůstaly odvody na současných 7,1 procenta.

"Razantně odmítáme návrh lidovců trestat bezdětné vyššími odvody na důchod. Jsou tisíce a tisíce lidí, kteří nemůžou mít děti a jsou mezi námi i ti, kteří děti zkrátka mít nechtějí. Státu do tohoto výlučně osobního rozhodnutí jednotlivce nic není," uvedl Bartoš.

"Tyto kroky nejsou jen kontroverzní, ale taky nefunkční a k vyšší porodnosti opravdu nepovedou. Naopak funguje dostupnost předškolní péče, flexibilních úvazků a také by prospělo zrušení nesmyslné buzerace 92 hodin, které může malé dítě strávit v předškolní péči, aniž by rodina přišla o rodičák," dodal.

"Tímto směrem, který pomůže všem rodinám bez rozdílu, jdeme za Piráty. Jak jsme i popsali v našem ekonomickém plánu Republika v pohybu. Na vládě to samozřejmě budeme řešit a uděláme všechno pro to, aby tento nápad zůstal leda v archivu našich lidoveckých kolegů. Protože na svobodu volby se nesahá," doplnil.

Témata:  důchody Ivan Bartoš

Aktuálně se děje

14. června 2024 12:54

Vyšetřování střelby na FF UK je hotovo. Policie případ odložila

Policie ukončila vyšetřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a případ odložila. Informovalo o tom dnes Městské státní zastupitelství v Praze na sociální síti X. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy