Jen o 6,9 procenta místo původně avizovaných 14 procent mají stoupnout platy politiků v příštím roce. Navrhne to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to dnes v diskuzním pořadu Partie. Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.
"Já budu navrhovat meziroční nárůst 6,9 procenta, který je v této zemi jako objektivní hodnota u lidí, kteří pracují v privátním i veřejném sektoru, za letošní rok. Je to objektivní nárůst," řekl Jurečka ve vysílání stanice CNN Prima News.
Ministr také komentoval rozhodnutí Ústavního soudu, které hraje v problematice platů ústavních činitelů zásadní roli. "Ústavní soud říká, že všichni buďte solidární a skupina soudců je nedotknutelná," podotkl s tím, že rozhodnutí považuje za neférové.
Podle Jurečky by bylo spravedlivé, kdyby růst platů politiků, soudců či státních zástupců kopíroval tempo růstu výdělků v ekonomice. "Nemůžeme připustit, že soudci jsou mimo a žádná solidarita se na ně nebude nikdy vztahovat," dodal.
Původní návrh zákona, který měl nastavit platové základny poslanců, senátorů, členů vlády, prezidenta republiky, soudců a dalších vysokých funkcionářů pro příští rok, předložilo Jurečkovo ministerstvo práce a sociálních věcí. Úřad uvedl, že k úpravě musí dojít v návaznosti na rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil zákonný koeficient nutný pro výpočet platů.
Resort připomněl, že letos zůstaly odměny pro politiky v rámci konsolidačního balíčku na loňské úrovni, přičemž v letech 2021 a 2022 byly zcela zmrazeny. Do budoucna se počítalo s automatickým navyšováním bez politického vlivu ve vazbě na vývoj průměrné mzdy. Princip však narušilo soudní rozhodnutí.
"Jasně jsme řekli, že chceme růst platů vrcholných politiků snižovat," uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že vláda přišla s konkrétními kroky v rámci konsolidačního balíčku přijatého loni v listopadu. "Deklarovali jsme, že platy ústavních činitelů porostou pomalejším tempem v rámci solidarity s reálně klesajícími platy v ekonomice. To se navíc stalo už v roce 2021 a 2022, kdy byly platy politiků zmrazené. Totéž platí i pro letošní rok," zmínil.
"Související změna ale byla ze strany soudců, kterých se také týkala, napadena. Nejdříve před obecným soudem, později před Ústavním soudem, jehož rozhodnutí nyní musíme respektovat. Proto MPSV přišlo s návrhem, bez kterého by představitelům státní moci vůbec nemohl být vypočítán plat na příští rok," vysvětlil vicepremiér.
Návrh je podle ministerstva přímým důsledkem nálezu Ústavního soudu z 15. května 2024, jímž soud od příštího roku zrušil zákonný koeficient nutný pro výpočet platů soudců, ale jejich prostřednictvím i představitelů státní moci a státních zástupců, z průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství vždy za předloňský rok. Podle soudu totiž letošní snížení platů soudců odporovalo ústavnímu pořádku.
"Jsme dlouhodobě toho názoru, že nikdo – tedy ani politici – by si neměl určovat vlastní plat. Proto vláda už dříve prosadila automatické určování výše platové základny. Jde o transparentní řešení, které znamená, že o platech nerozhodují politici. Nyní se ale ukázalo, že o něm de facto rozhodují soudci. Nepovažujeme to za správné. Změna, kterou nyní MPSV navrhlo, je tak nucenou úpravou, která pouze ctí, co nařídil Ústavní soud," dodal Jurečka.
Témata: mzdy / platy, Marian Jurečka , politici
Související
12. října 2024 16:21
10. října 2024 11:24
10. října 2024 6:45
3. října 2024 19:37
3. října 2024 15:52
12. září 2024 14:38