reklama

Případ muže, který byl testován na přítomnost koronaviru v Hradci Králové, je podle Vojtěcha spojen s dalšími lidmi, kteří se nakazili na konferenci v Bostonu. "I tento pán je v domácí karanténě," řekl ministr Primě.

Dříve odpoledne Vojtěch oznámil informoval o dalších třech nových případech v Ústeckém kraji. Jde o dvě ženy, které byly na dovolené v Itálii, a jednoho jejich rodinného příslušníka.

Další dva pozitivní testy dnes ohlásila pražská Nemocnice na Bulovce. Přítomnost koronaviru zdravotníci odhalili u manželského páru, který byl lyžovat ve středisku Val Gardena v Itálii se skupinou osob, u kterých se již v minulých dnech onemocnění potvrdilo.

První tři případy nákazy koronavirem v Česku testy odhalily před týdnem v neděli. Během pátku i soboty se objevilo každý den po sedmi nových nakažených. Celkem 27 případů má souvislost s Itálií. Jde o lidi, kteří tam pobývali, tři se od nich nakazili. Pět případů má vazby na americký Boston. Testováno bylo dosud v Česku podle ranních údajů ministerstva zdravotnictví 787 lidí, z toho téměř 200 za sobotu.

"Průběh u všech 32 případů je doposud mírný. Buď nemají žádné klinické příznaky, nebo velmi mírné. Ti, kteří mohou zůstat doma, tak zůstávají," řekl dnes večer ministr Vojtěch TV Prima. Nakažení se léčí v pražské Nemocnici Na Bulovce a v nemocnici v Ústí nad Labem, postupně ale přibývá nemocných v domácí karanténě. Zdravotníci jí začali dávat přednost, aby zůstala nemocniční lůžka volná pro lidi s případným vážným průběhem nemoci.

Nemocnice Na Bulovce na twitteru oznámila, že na její infekční klinice zůstávají v izolaci už jen tři lidé s koronavirem. "Dva pozitivní pacienty jsme dnes na základě rozhodnutí epidemiologa propustili do domácí karantény," doplnila nemocnice.

Od soboty ministerstvo zdravotnictví zavedlo opatření, které dopadá na lidi vracející se z Itálie. Týká se českých občanů a cizinců, kteří v Česku trvale a přechodně žijí nebo pracují. Mají povinnost ohlásit se po návratu lékaři a zůstat ve dvoutýdenní karanténě. Omezení se nevztahuje na řidiče kamionů a zdravotní služby a na piloty. Česko také v sobotu přestalo vydávat víza lidem v Íránu, který podobně jako Itálie patří ke koronavirem silně zasaženým zemím.

Italská vláda mezitím přijala v noci na dnešek opatření, kterými zcela uzavřela celý region Lombardie a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Veneto (Benátsko) a Piemont. České ministerstvo zahraničí v reakci nedoporučuje cestovat do celé Itálie.

Čeští občané se mohou vrátit domů i z uzavřených oblastí. Premiér Andrej Babiš Čechy v Itálii včetně těch, kteří tam pracují, vyzval k návratu. Čeští turisté by se podle něj z Itálie měli vrátit okamžitě.

S letišti v severní Itálii a s dalšími dvěma zeměmi s velkým počtem nakažených, Čínou a Jižní Koreou, přerušilo Česko už dřív letecké spojení. Platí také zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce a respirátorů s vysokou účinností do zahraničí.

Na deseti hraničních přechodech budou od pondělí namátkové kontroly, při nichž budou hasiči lidem v autech měřit teplotu. Lidé přijíždějící do Česka také na hranicích, v mezinárodních vlacích a na leteckých spojích dostanou informační letáky ke koronaviru.