reklama

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Dnes bylo zatím k 18:00 potvrzeno 718 případů, podobně jako v neděli za stejnou dobu. Celkem bylo od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, zaznamenáno 65.313 nakažených. Aktuálně nemocných je přes 33.000, což je o 1400 více než celkový počet lidí, kteří se dosud z covidu-19 vyléčili.

Neděle obvykle patří ke dnům v týdnu, kdy je kvůli menšímu počtu provedených testů množství nových případů nízké. Nárůst za tuto neděli je ale jeden z nejvyšších víkendových přírůstků vůbec. Jen ve třech víkendových dnech od začátku epidemie bylo zaznamenáno více případů než v neděli 27. září. Výrazný byl i nárůst za sobotu 26. září, kdy bylo potvrzeno 1982 případů nemoci, což byl druhý nejvýraznější přírůstek o víkendovém dni od 1. března.

Podobně výrazný byl i podíl nově potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů. Během minulého týdne postupně vystoupal z pondělních 7,6 procenta až na pátečních a sobotních téměř 13 procent. V neděli podle aktuálních údajů ministerstva mírně klesl asi na 12,6 procenta.

Nemoc má u většiny lidí lehčí průběh. V poslední době však v Česku značně vzrostlo množství hospitalizovaných i zemřelých. Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, se podle posledních údajů ministerstva k neděli zvýšil od začátku září zhruba pětinásobně na 820. Na více než pětinásobek stoupl i počet hospitalizovaných, kteří jsou ve vážném stavu. Podle ministerstva jich je 187. Za víkend se počet vážně nemocných zvýšil o desetinu.

Některá lůžka pro akutní pacienty jsou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly obsazena lidmi, kteří akutní péči nepotřebují. "My tady hospitalizujeme spoustu sociálních pacientů, kteří by měli být v úplně jiných zařízeních, ne v zařízeních akutní lůžkové péče. A když to nějakým způsobem kvantifikujeme teď u covidu, tak to je plných 40 procent pacientů," řekl v neděli v pořadu Partie televize Prima.

Počet úmrtí lidí nakažených koronavirem od začátku epidemie v Česku již dosáhl 615. Od začátku září se množství zemřelých zvýšilo skoro o polovinu. Za sobotu přibylo 15 zemřelých, za neděli 13 a dnes zatím jeden mrtvý. Za minulý týden zemřelo 90 nakažených.

Případů covidu-19 přibývalo původně nejvýrazněji v Praze a okolí. Podle aktuálních údajů byl ale největší růst za posledních sedm dní na Uherskohradišťsku, a to přes 248 nových případů v přepočtu na 100.000 obyvatel. Druhý největší růst zaznamenali na Pelhřimovsku se zhruba 241 případy. V okrese Praha-západ bylo za uplynulý týden případů na 100.000 obyvatel 235, v Praze 228 a v okrese Praha-východ přes 220.

Počet úmrtí s covidem-19 překonal milionovou hranici

Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na své výpočty. Počet případů nákazy koronavirem podle těchto výpočtů překročil 33 milionů.

Agentura uvedla, že po celém světě bylo oficiálně zaznamenáno 1,000.009 případů úmrtí s covidem-19. Počet případů nákazy dosáhl 33,018.877, z toho 22,640.048 lidí se uzdravilo, napsala AFP.

V samotné Evropě bylo podle AFP zaznamenáno 5,273.943 případů nákazy koronavirem a 229.945 úmrtí.

Nový typ koronaviru se objevil koncem loňského roku v centrální čínské provincii Chu-pej. Odtud se v dalších měsících rozšířil do celého světa, který nyní čelí nejen zdravotní krizi, ale i ekonomickému propadu.

reklama