reklama

Průměrná cena benzinu klesla o 52 haléřů na 36,96 korun za litr, nafta zlevnila o 39 haléřů na 37,24 koruny za litr, uvedl ekonom Lukáš Kovanda na základě údajů společnosti CCS. Průměrná listopadová cena litru pohonných hmot činila 39,12 koruny za litr, byla tak o více než korunu nižší než ta říjnová, vyplývá z dat CCS.

Podle Kovandy bude zlevňování pohonných hmot pokračovat v rozsahu kolem 30 haléřů na litr u nafty a 40 haléřů u benzinu. V cenách se má projevit aktuální zlevnění ropy Brent na světových trzích a také pokles cen velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu.

Ekonom podotkl, že v Česku se zatím neprojevilo ukončení výjimky Evropské komise, která Slovensku, respektive tamnímu petrochemickému podniku Slovnaft, umožňovala palivy z ruské ropy, hlavně pak naftou, zásobovat český trh i po letošním únorovém zavedení embarga EU na dovoz ruských ropných produktů právě typu nafty.

"Česko představuje pro Slovnaft klíčové odbytiště, přičemž zároveň je Slovnaft zase stěžejním dodavatelem paliv, zejména tedy nafty, do Česka. Pokud by se Česko mělo obejít bez dodávek paliv ze Slovnaftu, řidiči u tuzemských čerpacích stanic si pořádně připlatí. Mohlo by se jednat až o několik korun na litr, takže v krajním případě nelze vyloučit zdražení pohonných hmot v ČR až k úrovni 45 korun za litr," uvedl Kovanda.