"V pondělí 3. ledna 2022 odešlu ministru vnitra žádost o propuštění ze služebního poměru k datu 31. března 2022," sdělil Švejdar, který u policie působí více než 30 let. "Dospěl jsem k názoru, že moje další setrvání ve funkci není žádoucí a zbytečně by komplikovalo věcné řešení současných policejních a bezpečnostních témat," doplnil.

"Učinit toto rozhodnutí pro mne bylo v osobní rovině těžké, profesně však bylo nevyhnutelné," uvedl čtyřiapadesátiletý Švejdar. Sdělil také, že je dál připraven plnit své povinnosti.

Server Deník N píše, že o Švejdarově odchodu jednal s policejním prezidentem 7. prosince nastupující ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Budoucí ministr schůzku nechtěl komentovat. Ještě na začátku listopadu Rakušan řekl České televizi, že neplánuje žádné razantní personální kroky v řadách policie. Uvedl tehdy, že chce na schůzce se Švejdarem probrat reorganizaci policejních útvarů.

U policie Švejdar působí už od roku 1987. Začínal na oddělení v Peci pod Sněžkou. V minulosti byl také například šéfem celorepublikové kriminální policie. Před nástupem do funkce policejního prezidenta byl ředitelem pardubické krajské policie.