"Podvod se uskutečňuje tak, že se falešný bankéř telefonicky spojí se svou obětí a za využití sociálního inženýrství ji přesvědčí o tom, že jí někdo ukradl identitu a nyní si na ni chce vzít v bance úvěr. Pachatel poškozeného zmanipuluje a přesvědčí ho o tom, aby šel do své banky, tam si vzal na sebe maximální výši úvěru, kterou mu banka dovolí a získané peníze pak vložil do bitcoinmatu," popsal mluvčí. Podvodník argumentuje tím, že poškozený vyčerpá svůj limit na úvěr a ten, kdo mu údajně ukradl identitu už o žádnou půjčku nebude moci zažádat.

Průměrná částka, o kterou tímto způsobem lidé přicházejí, se podle mluvčího pohybuje okolo 400.000 korun, kriminalisté ale evidují i případ, kdy poškozená přišla o 2,065.000 korun.

"Touto cestou proto chceme veřejnost varovat, aby byli lidé obezřetní," uvedl mluvčí. Zároveň na policejním webu zveřejnil část nahrávky, aby lidé slyšeli, jak podvodníci postupují a dali si na ně pozor. Nahrávka se týká případu, který se stal v Praze 4 minulý týden, a poškozená v bance požádala o úvěr 300.000 korun. "Naštěstí si včas uvědomila, že se jedná o podvod a o peníze nepřišla," dodal mluvčí.

reklama