V neděli došlo v Plasích k útoku, při kterém tři osoby napadly dvě cizinky, jedna z nich byla následně převezena do nemocnice. I když policejní zpráva nespecifikuje národnost obětí, server Novinky.cz uvedl, že napadené ženy byly Ukrajinky. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková tento útok odsoudila.

Policejní mluvčí Pavla Burešová uvedla, že dnešního dne bylo zahájeno trestní stíhání osmačtyřicetiletého muže, který je obviněn z ublížení na zdraví a výtržnictví. Současně plánuje policie podat návrh na vzetí tohoto obviněného do vazby.

Obě ženy po začátku ruské invaze uprchly právě do České republiky. "Šly jsme s dětmi na kolotoče. Pak jsme si sedly s Lily na obrubník a povídaly si. Zastavila u nás starší Škoda Octavia s přívěsným vozíkem a pán za volantem se ptal, jestli jsme z Ukrajiny. Pak poodjel pár metrů, nechal nastartované auto a vrátil se k nám," citovaly jednu z žen Novinky.cz.

Následně druhou ženu další dva muži udeřili do zad ve chvíli, kdy se snažila zavolat policii a zachránit svou kamarádku. "Útoku si všimly dvě mladé dívky a jeden chlapec, přišly na hřiště a zavolaly policii a záchranku," líčila Tetiana.