Sedmadvacet bývalých česko-slovenských hraničních přechodů policie kontroluje od 29. září kvůli zvýšené migraci, především Syřanů. Kontroly měly původně trvat do dneška, vláda ale schválila jejich prodloužení o dalších 20 dní.

Policisté denně zveřejňují bilanci za uplynulých 24 hodin. Podle dostupných údajů od počátku kontrol prověřili více než 226.000 lidí, odhalili přes 1700 migrantů a zajistili bezmála pět desítek převaděčů. Na Slovensko vrátili na 600 migrantů.

K ostraze státních hranic se Slovenskem od neděle nastoupí i vojáci, kteří posílí společné hlídky policistů a celníků. Připraveno jich bude 320, nasazení budou ve čtyřech rotacích vždy po 80, a to v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Podle armády jde o vojáky z jednotek pozemních sil, které doplní příslušníci aktivních záloh.

O dočasném obnovení kontrol rozhodla vláda kvůli rostoucí migraci hlavně syrských uprchlíků, kteří přicházejí do EU po takzvané balkánské trase především z Turecka. Celková doba dočasného znovuzavedení kontrol na národní úrovni nesmí podle unijních pravidel překročit dva měsíce.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) tento týden odhadl, že policii budou stát kontroly hranic za měsíc 110 milionů korun. Peníze bude chtít z rozpočtové rezervy.

V reakci na krok české vlády minulý týden zahájilo kontroly na hranicích se Slovenskem také Rakousko. Slovensko před týdnem nasadilo hlídky na čtyři vybrané hraniční přechody s Maďarskem, posílilo i společné policejní hlídky v příhraničí se svým jižním sousedem. Četnější namátkové kontroly na pomezí s Českem a Rakouskem začalo v pátek kvůli rostoucí migraci provádět Bavorsko.