Propad komunistů Kroupa očekával. "V krajských volbách získali pouhá čtyři procenta. Sociální demokraté balancovali dlouhou dobu kolem hranice pěti procent a ukazuje se, že politika pana (Jana) Hamáčka po vyloučení svých oponentů ve straně byla špatná a hlavně účast ve vládě sociální demokracii poškodila," uvedl Kroupa.

Voliči od sociální demokracie a komunistů odešli podle mínění Kroupy především proto, že jejich strany se prezentovaly jako zastánci zájmu zaměstnanců a chudých lidí a přitom se spojily s velkokapitalistou, který sleduje svůj ekonomický prospěch.

Hnutí ANO volby podle politologa fakticky prohrálo. "Ztratilo koaliční potenciál a muselo by se spojit s extrémní stranou SPD k tomu, aby sestavilo vládu a získat nějakou další stranu, které ovšem spolupráci s ním vyloučily," řekl Kroupa. Mezi poražené podle něj patří také agentury pro výzkum veřejného mínění, které dělají preference politických stran.

Z hlediska koalice Spolu se podle Kroupy volby jeví jako jednoznačně vyhrané a oběma koalicím se podařilo získat ve Sněmovně pohodlnou většinu. "Velkou roli v úspěchu koalice Spolu sehrála osobnost Petra Fialy, který působil po celou volební kampaň velmi věrohodně, klidně a nekonfliktně, zatímco pan (Andrej) Babiš (ANO) a ostatní politici se pouštěli do osobních výpadů, i tohle ocenili mnozí voliči, kteří by jinak Petra Fialu nevolili," uvedl Kroupa.

Piráti a Starostové skončili třetí. V preferenčních hlasech Piráty přeskákali Starostové. "Určité procento jim jistě sebrala kampaň vedená proti nim, ale nejvíce Piráty poškodil fakt, že starosty na na kandidátce mnoho lidí zná. Starosta, který se osvědčil, získá hlasy, i kdyby se stokrát apelovalo na to, aby se nekroužkovalo," uvedl Kroupa.