Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci mohou dnes hlasovat o úsporném balíčku do 14 hodin

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Poslanecká sněmovna ve středu pokračuje ve schvalování konsolidačního balíčku, avšak pouze do 14. hodiny. Opozice složená z hnutí ANO a SPD stejně jako minulý týden v pátek nesouhlasila s prodloužením lhůty.

Zákonodárci mohou schvalovat zákony jen ve středu a v pátek mezi 9. a 14. hodinou, vyplývá z jednacího řádu. K prosazení balíčku tak dnes zřejmě nedojde, pokračovat by se mělo ve středu 11. října.

Návrh na prodloužení lhůty pro schvalování balíčku vznesl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Aleš Dufek kvůli množství poslanců přihlášených do debaty. Těch bylo dopoledne pět desítek z řad opozice, od úterý přibyly další dvě desítky přihlášek.

Sněmovna v září absolvovala druhé čtení, které zabralo zhruba 17 hodin, což bylo zhruba o deset hodin méně než při červencové poslanecké debatě o balíčku v úvodním čtení.

Předsedkyně dolní parlamentní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v jednom ze zářijových vydání diskuzního pořadu Partie připustila, že schvalování vládou navrhovaných opatření může zabrat několik týdnů.

Podle ministerstva financí se navrhovaná opatření nejvíce dotknou národních dotačních titulů, státních provozních výdajů a platů ve veřejné sféře. Příjmy se mají zvýšit prostřednictvím růstu spotřebních daní z tabáku, lihových výrobků či hazardu, zrušením daňových výjimek, zavedením nemocenského pojištění či zvýšením daně z příjmů právnických osob na 21 procent.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Ministerstvo financí České republiky

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy