Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci odhlasovali zavedení korespondenční volby

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

Opoziční hnutí ANO neuspělo s návrhem na opětovné projednání ve druhém čtení, stejně jako hnutí SPD s návrhem na zamítnutí. Novelu nyní projedná Senát.

Z 168 přítomných poslanců hlasovalo pro novelu 92, včetně zástupců koaličních stran ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a nezařazeného Ivo Vondráka (dříve ANO). Proti bylo 75 poslanců z ANO a SPD, jeden poslanec ANO se zdržel.

Před týdnem stanovila Sněmovna pevný termín hlasování na dnešních 13:00, což znemožnilo vystoupení 56 řádně přihlášených opozičních poslanců. Úvodní kolo debaty trvalo přes 63 hodin.

Diskusi o předloze provázely spory mezi opozicí a koalicí zejména o to, zda je navržená korespondenční volba v souladu s ústavními požadavky na osobní a tajné hlasování. Odpůrci se obávali možných machinací a ztráty důvěry v regulérnost voleb.

Zastánci naopak argumentovali nutností zpřístupnit volební právo i Čechům žijícím v rozlehlých státech, kde je náročné dojet na zastupitelský úřad.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky volby

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy