reklama

Zákonodárci mohou schvalovat zákony jen ve středu a v pátek mezi 9. a 14. hodinou, vyplývá to z jednacího řádu. Jednání o úsporném balíčku probíhalo naposledy ve středu 27. září. Dnes si slovo vzal například předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který se mimo téma opět opřel do šéfa diplomacie Jana Lipavského (Piráti) kvůli repatriaci českých občanů z Izraele. Vláda se na ně podle něj vykašlala. "Jak vybírali těch 34 vyvolených? A co ti ostatní? Je to totální chaos a totální neschopnost," řekl expremiér.

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy se přikročilo ke stanovení pevného termínu hlasování, protože menšina nemůže zabránit většině prosadit své stanovisko. "Všechno již zaznělo," prohlásil k obsahu sněmovní debaty. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová namítla, že jde o obrovský zásah do práv opozice. Zdůraznila, že se tak děje už poněkolikáté.

Sněmovna v září absolvovala druhé čtení, které zabralo zhruba 17 hodin, což bylo zhruba o deset hodin méně než při červencové poslanecké debatě o balíčku v úvodním čtení.

Předsedkyně dolní parlamentní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v jednom ze zářijových vydání diskuzního pořadu Partie připustila, že schvalování vládou navrhovaných opatření může zabrat několik týdnů.

Podle ministerstva financí se navrhovaná opatření nejvíce dotknou národních dotačních titulů, státních provozních výdajů a platů ve veřejné sféře. Příjmy se mají zvýšit prostřednictvím růstu spotřebních daní z tabáku, lihových výrobků či hazardu, zrušením daňových výjimek, zavedením nemocenského pojištění či zvýšením daně z příjmů právnických osob na 21 procent.