Pro zamítnutí novely, která má zařídit zpomalení valorizací penzí či zpřísnění podmínek pro předčasný důchod, hlasovalo 60 zákonodárců z opozičních hnutí ANO a SPD. Proti bylo 82 poslanců ze stran vládní pětikoalice.

Premiér Petr Fiala (ODS) považuje novelu za první krok k vyvážené důchodové reformě, kterou považuje za součást vládního plánu na modernizaci České republiky. "Český stát strávil příliš mnoho času odkládáním starých problémů," uvedl na twitteru.

"Je čas na to, abychom tyto problémy konečně vyřešili a mohli se soustředit na budoucnost, protože času, ve kterém to můžeme stihnout a kdy máme šanci tyto věci ještě napravit, neustále ubývá," dodal Fiala.

Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí mají zůstat pravidelné valorizace, ty mimořádné by však nahradil dočasný příspěvek. Podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) má zmenšit rozevírání nůžek mezi bohatšími a chudšími seniory. "Chci zdůraznit, že nadále budeme v době extrémní inflace důchodcům pomáhat se zvýšenými náklady," řekl v květnu.

Příspěvek bude odvozen od průměrného starobního důchodu v jednotné pevné částce ve výši 30 % růstu cen, zároveň se zvýší procentní výměra důchodů o dalších 30 % růstu cen, Zvýšení bude trvalé a zohlední se při řádné valorizaci. "Důchody budou stále navyšovány v řádném termínu od prvního ledna. Na tom se nic nemění. Toto navýšení bude inflaci kompenzovat v plném rozsahu," vysvětlil ministr.

Počítá se také se změnami v podmínkých předčasných důchodů. Nově má být možné do něj odejít nejprve tři roky před dosažením důchodového věku, a to pod podmínkou získání doby pojištění 40 let. Zvýšit se má také intenzita krácení procentní výměry.

"Naším cílem je, aby se snížil trend vysokého počtu odchodů do předčasného důchodu. Ten musí být možností ve specifických případech, ne standardem pro vysoké procento žadatelů o důchod," dodal Jurečka.

Poslanci neřešili chystanou velkou důchodovou reformu, kterou vláda představila zhruba před měsícem. V ní se počítá například s automatickou změnou věku odchodu do důchodu na základě doby dožití či se zpomalením tempa růstu nových důchodů.