reklama

V novele o poskytování dávek to navrhla skupina zejména lidoveckých poslanců. Změna by podle autorů ulevila i lékařské posudkové službě.

Lidem do 18 let věku průkazy vydává úřad práce nejvýše s pětiletou platností a dospělým s desetiletou platností. Podle předkladatelů je běžnou praxí, že nárok na nový průkaz posuzuje posudkový lékař správy sociálního zabezpečení i případech, kdy je zřejmé, že se zdravotní stav postiženého člověka nezměnit. "Tímto zbytečným postupem dochází k velkému zatížení celého systému a současně i jeho zcela zbytečnému zdražení," napsali autoři v důvodové zprávě.

Novela stanoví, že úřad práce by postiženého člověka s trvalým nárokem na průkaz vyzval dva měsíce před skončením jeho platnosti, aby mu dodal aktuální fotografii. Ke dni skončení platnosti dosavadního průkazu by úřad vydal průkaz nový.

Změna by podle předkladatelů zamezila případům, kdy jsou postižení lidé kvůli dlouhému posuzování žádosti o výměnu průkazu bez tohoto dokladu. Dočasně tak ztrácejí nárok například na parkovací průkaz, na bezplatnou dopravu v městské hromadné dopravě a na slevu ve vnitrostátní vlakové a autobusové dopravě.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Předkladatelé chtějí, aby Sněmovna novelu schválila zrychleně už v prvním čtení. Není ale jisté, zda ji stihne projednat do konce volebního období.

reklama