Morava a Slezsko se již druhý den potýkají s rozsáhlými povodněmi, které způsobují problémy i v jižních a východních Čechách a na Vysočině. Řeky se vylévají od pátku kvůli vydatným dešťům. V sobotu vyhlásily Moravskoslezský a Olomoucký kraj stav nebezpečí. ČEZ a E.ON vyhlásily kalamitní stav v několika krajích. Několik stovek mobilních vysílačů je mimo provoz, což způsobuje problémy se signálem.
Pršet má i v pondělí, což zhoršuje situaci ve městech, kde se voda dostává na ulice. Na Jesenicku byly poškozeny některé domy a z celé země bylo evakuováno 10 500 lidí. Čtyři lidé jsou stále nezvěstní. Povodně způsobily výpadky v energetice, mobilních sítích a výrazně omezily dopravu. Vláda připravuje materiální pomoc.
Kolem 18:30 byl povodňový stav vyhlášen na 250 místech v Česku, z toho na 110 z nich platí třetí stupeň ohrožení. Premiér Petr Fiala uvedl, že stoletou vodu zaznamenalo 55 měřicích stanic.
Nejsilnější deště postihly zejména Jeseníky, Krkonoše a Beskydy, kde napršelo až 500 litrů na metr čtvereční. Fiala a ministr vnitra Vít Rakušan apelovali na občany, aby respektovali výzvy k evakuaci a neohrožovali své životy. I přes tato varování museli hasiči v Praze zachraňovat muže, který plaval ve Vltavě.
V Troubkách nad Bečvou rozhodla obec o evakuaci všech obyvatel kvůli extrémnímu ohrožení. Hladina Bečvy se dramaticky zvedla a voda má dorazit po půlnoci.
"Z rozhodnutí starosty obce, jakožto předsedy povodňové komise byla vyhlášena evakuace obyvatelstva z důvodu extrémního ohrožení, kdy došlo k dramatickému zvýšení hladiny na Bečvě v Teplicích a voda má dorazit do Troubek v pondělí 16. 9. cca v 1 hodinu ráno," píše se na webu obce.
Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyzvali občany, aby dodržovali výzvy k evakuaci. V Karlovicích aktuálně zasahuje vrtulník, který zachraňuje obyvatele z domů, kde odmítli evakuaci, uvedl Rakušan na tiskové konferenci po jednání Ústřední povodňové komise.
Podle Rakušana je preventivní evakuace lepší než čekat na zásah záchranářského vrtulníku za nepříznivých podmínek, protože záchranáři mají mnoho dalších kritických míst, kde je jejich přítomnost potřeba.
Rozsáhlé evakuace proběhly i v Krnově, Opavě, Českém Těšíně a Bohumíně. Rakušan upozornil, že další evakuace budou pravděpodobně nutné i v jiných ohrožených oblastech. Hasiči, policie a záchranáři mají jako prioritu záchranu životů, řekl Rakušan a dodal, že materiální pomoc pro odříznuté oblasti bude doručena co nejdříve.
Do nedělního večera zasahovali hasiči u více než 6000 událostí souvisejících s povodněmi. Vláda se mimořádně sejde, aby projednala možné kroky, včetně ukrajinské nabídky pomoci. Premiér zmínil, že lidé mohou na úřadech práce žádat o mimořádnou finanční pomoc až do výše 73 000 korun.
Největší škody pravděpodobně postihnou Jesenicko a Frýdlantsko, které jsou již tak jedněmi z nejvíce znevýhodněných regionů. Prezident Petr Pavel vyzval občany, aby podpořili ty, kteří se ocitli ve složité situaci.
Kritická situace je hlášena také z Jeseníku a okolních obcí, které jsou nyní zcela odříznuty. Pod náporem vody již nevydržely v oblasti Jeseníku první starší domy. V Krkonoších došlo k sesuvu půdy, který izoloval Malou Úpu. Povodňová komise vyzvala k adekvátním opatřením a evakuaci v oblastech kolem řeky Desné a Moravy nad Olomoucí.
Obec Višňová upozornila obyvatele asi deseti domů na možnost evakuace kvůli rozvodněné řece Smědá, která ohrožuje části Poustka a zadní Minkovice.
Na Chrudimsku, ve městě Luže, bylo evakuováno 200 lidí kvůli rychlému vzestupu hladiny řeky Novohradky, která se během deseti minut zvedla o více než půl metru. V Luži dosáhla hladina řeky 360 centimetrů, což výrazně překračuje hranici stoletých povodní.
V ostravské části Nová Ves byla vyhlášena evakuace. Hladina řeky Odry dosáhla protipovodňových hrází a dotýká se dočasných zábran. Starosta Nové Vsi vyzval k evakuaci imobilní osoby, seniory, děti a ženy.
Krnov je z 80 % pod vodou, sdělil místostarosta Miroslav Binar, který uvedl, že město již nemá kapacitu koordinovat záchranné práce a spoléhá na pomoc kraje.
Hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO) uvedl, že do Krnova bude armáda dopravovat pitnou vodu, potraviny a hygienické potřeby. V některých zatopených oblastech je situace natolik vážná, že ani hasiči se nemohou dostat k postiženým místům.
Dopoledne zasáhla Hanušovice na Šumpersku povodňová vlna, která zaplavila město tak rychle, že většina obyvatel nestihla evakuaci a zůstala v domech. Voda se zvedla během deseti minut a hladina řeky Moravy stoupla přibližně o metr. Vedení obce následně zakázalo další evakuaci kvůli nebezpečné situaci pro obyvatele i záchranáře.
"Hanušovicemi se přehnala povodňová vlna. Morava prudce vystoupala během deseti minut. Došlo k nejčernějšímu scénáři a bohužel se protrhla protipovodňová hráz. Ulice Sportovní je pod vodou stejně jako další části města v blízkosti Moravy. V terénu jsou všechny složky integrovaného záchranného systému," informovalo město na svých facebookových stránkách.
Dopravní omezení postihla především železniční dopravu v okolí Ostravy, kde zaplavené tratě zastavily vlaky. Podle ministra dopravy Martina Kupky bude vlakové spojení do Ostravy přerušeno minimálně na celý týden. Silniční doprava je také výrazně omezená, některé dálnice a hlavní silnice jsou kvůli záplavám neprůjezdné.
Energetici se snaží obnovit dodávky elektřiny, do večera se podařilo snížit počet domácností bez proudu na 135 000, přičemž ráno jich bylo 260 000. ČEZ a E.ON vyhlásily kalamitní stav v několika krajích. Několik stovek mobilních vysílačů je mimo provoz, což způsobuje problémy se signálem.
Témata: povodně září 2024, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
Související
20. listopadu 2024 22:03
13. listopadu 2024 19:48
23. října 2024 11:19
5. října 2024 6:03
4. října 2024 6:45
29. září 2024 16:40