V okolí stanů se podle starosty objevovaly problémy. Vážanský označil Portlíkovy výroky za nedorozumění. Podle Vážanského mluvil starosta o stanech, které už byly v minulých dnech odstraněny. Pražské KACPU sídlí v budově ve Freyově ulici od 14. dubna.

"Ředitel pražských hasičů Luděk Prudil dnes přivítal místostarostu Prahy 9 Vážanského, ukázal mu stany nouzového ubytování a žádná výtka nezazněla," řekl ČTK mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Hasiči se podílejí na fungování KACPU. Stany jsou podle Kavky určené pro nouzové krátkodobé ubytování, jsou vytápěné a jsou v nich lehátka i sociální zařízení. Dříve byly u centra také stany, fungující jako čekárny, ve kterých uprchlíci podle Kavky nepřespávali. Právě tyto strany už byly odstraněny.

Starosta Prahy 9 Portlík dnes uváděl, že pobyt ukrajinských Romů ve stanech způsobuje městské části problémy. Ve stanech podle něj byly pro pobyt nevyhovující podmínky. Místostarosta Vážanský následně řekl, že Portlík zřejmě mluvil o dnes již odstraněných stanech. Podle informací ČTK od lidí, kteří fungování centra ve Vysočanech znají, se problémy s romskými uprchlíky ve stanech neobjevily.

Uprchlíci z romské menšiny většinou žádají ubytování pro větší skupiny. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes jednal o věci se zástupci romských sdružení, podle něho budou romské neziskové organizace pomáhat ve vytížených krajských centrech pro uprchlíky, mají zajistit lepší domluvu. Ministr řekl, že úřady už našly přes 20 objektů, které by mohly požadavkům romských uprchlíků vyhovovat.

Od začátku ruské invaze vydalo ministerstvo vnitra uprchlíkům z Ukrajiny 308.170 víz. Podle výkonného ředitele sdružení Romodrom Nikoly Taragoše patří k romské menšině asi 1200 až 1500 z nich, z toho dvě třetiny jsou děti.

Podle dat, která dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra, byla v Česku udělena dočasná ochrana 308 tisícům lidí, v neděli jich přibylo 862. Cizinecké policii se přihlásilo více než 194 tisíc osob. Podle výkonného ředitele sdružení Romodrom Nikoly Taragoše patří k romské menšině asi 1200 až 1500 z nich, z toho dvě třetiny jsou děti.

reklama