Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Praha žádá praktiky a lékaře v ambulancích, aby pomohli v nemocnicích

lékaři
lékaři
Foto: Pixabay

Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Důvodem je nedostatek personálu potřebného pro provoz v nemocnicích a očkovacích místech. V blízkých dnech bude odeslaná žádost také praktickým lékařům, aby mimo jiné pomohli na lékařské pohotovostní službě.

Novinářům to dnes řekl primátor metropole Zdeněk Hřib (Piráti). V pražských nemocnicích nyní pomáhají i dobrovolníci Českého červeného kříže (ČČK). Podle velitele Ústředního krizového týmu ČČK Richarda Smejkala nyní dobrovolníci působí v pěti pražských nemocnicích.

"V nemocnicích bude na konci prosince chybět zhruba 300 zdravotníků, tedy 150 lékařů a 150 sester. Proto nyní obesíláme ambulantní specialisty s výzvou, aby se přihlásili a následně pomohli přetíženým nemocnicím," řekl Hřib s odvoláním na vyjádření ředitelů pražských fakultních nemocnic ze středy.

Podle primátora o doplnění personálních kapacit požádaly všechny fakultní nemocnice v Praze. Zájem o zapojení se má zatím 23 ambulantních specialistů, kteří nabídli svou pomoc v očkovacích místech. Na reakci dalších oslovených se čeká. Praktické lékaře bude primátor dopisem vyzývat, aby se více zapojili do podávání třetích dávek očkovacích sér a aby pomohli na lékařské pohotovostní službě. Pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě) praktické lékaře požádala, aby provoz svých ordinací během prosince výrazně neomezovali. Cílem podle radní je mimo jiné co nejvíce odlehčit pohotovostní službě v nemocnicích.

Podle primáře interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) Martina Havrdy začali od dnešního dne ve FNKV pomáhat i vojáci. Podle něj nyní nemocnice vítá všechny kategorie dobrovolníků. Nemocnice je nyní podle něj limitovaná počtem pracovníků například pro zabezpečení vyšších kapacit očkovacích center. FNKV by další zdravotníky uvítala třeba v aplikačním centru mononukleárních protilátek, na urgentních příjmech a na lůžkových odděleních, dodal.

V pěti pražských nemocnicích nyní podle Smejkala působí asi 30 dobrovolníků, kteří zajišťují základní ošetřovatelskou péči u pacientů. Dobrovolníci z ČČK tak nyní působí například ve Fakultní nemocnici Bulovka, ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady nebo v Městské nemocnici následné péče. Další desítky dobrovolníků působí v dalších českých nemocnicích, kteří o pomoc dobrovolníků požádaly. Rovněž dobrovolníci ČČK působí v sociálních službách, konkrétně v Praze to je nyní ve třech pobytových zařízeních.

ČČK nabízí veřejnosti kurz Základy moderního ošetřovatelství, po jehož absolvování se mohou zapojit do pomoci ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Kurz je podle Smejkala zdarma a trvá osm hodin. Na kurzu se podle něj lidé naučí, jak pečovat o nemocného na lůžku, jak zajistit prevenci proleženin a podobně. ČČK se mohou hlásit i lidé, kteří by chtěli pomáhat s administrativou například v očkovacích centrech.

Témata:  Praha lékaři

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy