Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Praktičtí lékaři kritizují vládu za nedostatečné informování o očkování

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Vláda informuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19 nedostatečně, myslí si 85 procent praktických lékařů. Čtyřiasedmdesát procent z nich rovněž uvádí, že nemá dostatek informací o vakcinaci ani z pohledu výkonu své práce. Postrádají zejména podrobný popis vakcinačního plánu a údaje o silných a slabých stránkách vakcín používaných v ČR.

Vyplynulo to z průzkumu, který provedla Fakulta sociálních věd UK a sociologická společnost Focus v rámci projektu Covid-19 infodemie, podpořeného Technologickou agenturu ČR. ČTK má výsledky k dispozici.

Do průzkumu se v době od 11. ledna do 7. února zapojilo 1163 praktických lékařů a podle většiny, 95 procent, je princip očkování za bezpečný. Šestačtyřicet ho považuje dokonce za velmi bezpečný. Nicméně s tím, jak vláda informuje občany o očkování, nejsou více než čtyři pětiny dotázaných lékařů spokojeny. Nejkritičtější jsou lékaři do 34 let, mezi kterými je nespokojeno 95 procent respondentů, uvádí průzkum.

Samotným lékařům pak chybí v souvislosti s očkováním proti koronaviru zejména podrobný popis vakcinačního plánu. Uvedlo to 90 procent dotázaných. Dvě třetiny lékařů postrádají podrobný popis silných a slabých stránek aplikovaných vakcín a 38 procentům informace o podmínkách jejich skladování. Třetina praktiků postrádá jiné informace, které považujete za důležité. Z toho desetina zmínila absenci časového plánu očkování a osm procent informace o organizaci dodávek vakcín.

Podle poloviny lékařů by přitom ochotu lidí nechat se proti koronaviru očkovat podpořilo pravdivé informování o něm a vysvětlování.

K očkování proti koronaviru se praktiční lékaři v Česku připojili počátek března. Mají přístup do centrálního rezervačního systému, kde mohou zapisovat své pacienty, které chtějí očkovat ve svých ordinacích. Vedle toho zdravotníci očkují proti koronaviru v nemocnicích či očkovacích centrech.

Průzkum rovněž zjišťoval názor lékařů na to, zda by očkování proti covidu mělo být povinné. To odmítlo 58 procent praktiků, naopak 37 procent by s touto variantou souhlasilo. "Relativně nejvíce požadují povinnou vakcinaci nejstarší a nejmladší lékaři," doplnili autoři průzkumu.

Dvaadevadesát procent oslovených lékařů zároveň uvedlo, že důvěřuje vakcínám proti koronaviru, které bude Česko používat. Z hlediska konkrétních vakcín největší důvěru vyjádřili preparátu společnosti Pfizer/BioNTech, která od nich dostala průměrnou známku 1,8. Naopak nejméně důvěryhodná je pro lékaře ruská vakcína Sputnik V, které dali průměrnou známku 4,1, a čínská vakcína Sinopharma. Získala od lékařů průměrnou známku 3,6. Autoři průzkumu ale upozornili na to, že vakcínu od firmy Sinopharma nedokázalo 88 procent respondentů posoudit, u Sputniku to bylo 64 procent lékařů.

V Česku jsou v současné době k dispozici vedle vakcíny firmy Pfizer/BioNTech preparáty společností Moderna a AstraZeneca. Ty dostaly od lékařů v průzkumu průměrnou známku 1,9 a 2,2.

Témata:  lékaři očkování vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

3. února 2026 8:29

Češi se mají na co těšit. Arnold Schwarzenegger dorazí v červnu

Do Česka má letos namířeno jedna z největších hvězd akčního filmu. Lidé, kteří se dříve snažili k nám dostat Chucka Norrise, v červnu přivezou Arnolda Schwarzeneggera. Už dnes šly do prodeje vstupenky na jedinečnou akci. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Boris Šťastný

Ministr Šťastný vyzval veřejnost: Choďte po schodech. Nabízí cedule zdarma

Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný dnes v budově Poslanecké sněmovny zahájil novou osvětovou kampaň zaměřenou na podporu zdravého životního stylu. Iniciativa nese název „Zdraví je drahé, schody jsou zdarma“ a jejím cílem je motivovat občany k častějšímu zařazení přirozeného pohybu do jejich všedních dnů. Ministra při představení projektu podpořili také předseda dolní komory Tomio Okamura, její první místopředseda Patrik Nacher a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.