KPR chce šetřit na Hradě i na lánském zámku. "Mnoho opatření je zavedeno již od počátku válečného konfliktu na Ukrajině. V reakci na aktuální vývoj nicméně plánujeme a zvažujeme několik dalších ještě zásadnějších opatření," uvedl vedoucí KPR Vratislav Mynář. "Bez omezení bude pouze provoz základních bezpečnostních prvků a technologií v archivech a depozitářích," dodal.

Hrad slibuje důsledné šetření energií na osvětlení, omezit chce svícení na chodbách, venkovních komunikacích nebo dekorativní osvětlení. "Slavnostní venkovní osvětlení Pražského hradu a katedrály sv. Víta, které je dominantou Prahy, se v současné době vypíná vždy o půlnoci. Dojde ke zkrácení této doby, nově by se mohlo zhasínat již ve 22:00," uvedl dnes mluvčí. Správa Pražského hradu již osvětlení před časem omezila, neboť dříve světla vypínala až v 01:00. Odstavená bude také část skleníků v Lumbeho zahradě, čímž chce KPR ušetřit 1,5 milionu korun.

Teplota v kancelářích bude snížená podle Ovčáčka o stupeň až dva na 20 stupňů, což bude představovat úsporu 1,3 milionu korun. Někteří zaměstnanci budou přestěhováni do menších kanceláří a budou mít zakázáno používat přimotopy. Snížit by se měla i teplota ohřívané užitkové vody.

Kvůli předpokládanému omezení dodávek zemního plynu a ropy z Ruska a s tím spojeným nedostatkem energií a jejich vysokou cenou se chystají šetřit i další úřady a státní instituce. K úsporám chce členské země vyzvat i Evropská unie. Evropská komise již ve středu navrhla, aby země EU povinně omezily spotřebu elektřiny v nejvytíženějších hodinách o pět procent. Celkovou poptávku po elektřině doporučila komise snížit do konce března příštího roku o desetinu. O celé sadě návrhů budou jednat unijní ministři energetiky 30. září na mimořádné schůzce svolané českým předsednictvím.

reklama