Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. Případ je vedlejší větví rozsáhlé kauzy, v níž se z údajných machinací s evropskými dotacemi zpovídá 27 úředníků, politiků, podnikatelů z Ústeckého a Karlovarského kraje.

Žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Tomáš Minx serveru řekl, že obžaloba byla podána na deset fyzických osob pro jednání související s dotačním programem regionu soudržnosti Severozápad. Vyšetřovatelé už dříve popsali, že zástupce hotelu žádal o peníze z Evropské unie na opravu patra, která se však uskutečnila několik let předtím. Z tohoto důvodu žadatel nesplnil podmínky pro poskytnutí dotace. Dotace však byla na základě společného koordinovaného jednání všech členů organizované skupiny schválena, uvedl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

Doplnil, že částka zhruba 15,7 milionu korun nebyla nakonec vyplacena. K dotaci hotelu vypovídal u soudu bývalý šéf dotačního úřadu Petr Kušnierz, který tvrdil, že existovaly projekty ovlivňované s vědomím politiků ze severozápadu Čech. U soudu Kušnierz mimo jiné řekl, že na něj Repáč naléhal, aby byl projekt úspěšný. Přiznal také, že přidělení této dotace jako tehdejší ředitel ovlivnil. Další aktéři svoji vinu ale odmítli, uvedl server.

Kušnierz už byl dříve odsouzen. Je mezi 27 obžalovanými, kteří nyní postupně vypovídají před soudem. Podle státního zástupce zmanipulovala skupina 27 osob evropské dotace za 14 miliard korun. Kušnierz má postavení spolupracujícího obviněného.

reklama