reklama

"Všem nám jde o to, aby naše koalice byla úspěšná a abychom potvrdili svůj volební úspěch i v komunálních volbách. Pokračujeme také v jednáních o senátních okrscích, protože naším cílem Spolu je udržet většinu v Senátu. Jednání budou pokračovat," uvedl ve vyjádření pro ČTK Fiala.

O možné opětovné spolupráci koalice, která zvítězila v letošních sněmovních volbách a tvoří novou vládu s Piráty a Starosty a nezávislými (STAN), hovořili lídři stran už v listopadu. Fiala tehdy při sněmu TOP 09 vyzval ke spolupráci i v dalších volbách, což podpořila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Fiala mimo jiné zmínil, že subjekty by mohly spolupracovat v komunálních volbách zejména ve velkých městech. Podle tehdejšího vyjádření Pekarové Adamové se plánuje nominace několika společných kandidátů do Senátu. Zájem o užší spolupráci s TOP 09 v listopadu projevil také šéf STAN Vít Rakušan. Věří, že STAN a TOP 09 budou znovu podporovat například v Praze místopředsedu horní komory Jiřího Růžičku, který bude příští rok usilovat v senátních volbách o znovuzvolení.

"Šlo o první schůzku po volbách, kde jsme jednali o možnostech spolupráce. Všechny strany deklarovaly ochotu ke spolupráci v komunálních a senátních volbách tam, kde to má smysl," sdělil dnes ČTK Zdechovský.