Výluka začne dnes ve 20:30 na koleji pro vlaky z brněnského hlavního nádraží do Jihlavy a na jedné ze dvou kolejí z hlavního nádraží na Břeclav.

Dálkové vlaky směrem na Břeclav proto budou v pátek jezdit odklonem přes dolní nádraží. Díky tomu budou moct hlavní nádraží využívat rychlíky do Jihlavy a Břeclavi. Kvůli provozu po jediné koleji se ale mohou zpožďovat o pět až 15 minut. Přes dolní nádraží budou jezdit i osobní vlaky, které obsluhují linku z Hustopečí a Židlochovic směrem na Tišnov. Mezi dolním a hlavním nádražím budou jezdit po deseti minutách autobusy, vyplývá z webu Správy železnic. České dráhy na svém webu zveřejnily tytéž informace jako SŽ, a není tak zatím zřejmé, jak se mimořádnost dotkne osobních vlaků z Brna směrem do Zastávky a Moravských Bránic. K dalším opatřením patří mimořádné zastavování rychlíků jezdících mezi Brnem a Českou Třebovou ve stanici Brno-Židenice, kde budou zastavovat i dálkové vlaky mezi Prahou a Břeclaví, aby bylo možné mezi nimi jednoduše přestupovat.

Během tří svátečních dnů se bude kvůli slabé hustotě provozu jezdit bez omezení z hlavního nádraží. Po svátcích se předpokládá, že zůstanou vedené přes dolní nádraží osobní vlaky mezi Tišnovem a Hustopečemi a Židlochovicemi. SŽ a České dráhy budou opatření pro další dny dále upřesňovat.

Důvodem havarijního stavu mostu jsou podle Správy železnic práce na protipovodňových opatřeních, jejichž investorem je město. Vyjádření města ČTK shání. "Kontrola mostu odhalila poškození pilířů a jedné klenby. V blízkosti základů mostu probíhá aktuálně stavební činnost, která nebyla se Správou železnic projednána. Jde zejména o zřízení štětovnicové stěny v korytě Svratky. Vzdálenost stěny od základů mostu je zhruba dva metry," uvedl Nevola.

Mluvčí upřesnil, že dnes se budou po zahájení výluky demontovat koleje a dělat přípravné práce, provizorium se bude na místo ukládat v pátek mezi 8:00 a 12:00.