Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přes zdražování výdaje za oděvy neplánuje výrazně snížit 47 procent Čechů

Košile
Košile
Foto: Pixabay

Mírné zvýšení cen u oblečení a obuvi podle průzkumu vyhledávače módy Glami pociťuje 55 procent Čechů, v dubnu jich byla rovná polovina. Zdražování má za znatelné 21 procent lidí proti 17 procentům na jaře.

Výdaje za oděvy přesto neplánuje výrazně snížit 47 procent dotázaných, pokusí se ale ušetřit nákupem ve slevách. Snížit doma teplotu a vzít si více vrstev oblečení hodlá 28 procent Čechů. Výsledky průzkumu má ČTK k dispozici.

Důvodem, proč lidé nebudou omezovat výdaje za sezonní oblečení jako svetry, bundy a boty, je v případě 26 procent dotázaných fakt, že už nyní nakupují jen to nejnutnější. Způsob nakupování navzdory inflaci neplánuje změnit čtvrtina Čechů kvůli tomu, aby využila sezonní výprodeje. Dalších 19 procent má nakupování jako zálibu a nehodlá se ho vzdát.

Pro oblečení z nových kolekcí se 16 procent lidí vydává hned v září, čtvrtina lidí vyrazí za nákupem sezonního oblečení s prvními chladnými dny. Asi pětina lidí nejprve nosí loňské modely, nové oblečení si pořídí až v listopadových výprodejích. Většina dotázaných ale neřeší, kdy se do obchodů vydá.

"Přestože se Češi po dvou letech s pandemií přestávají bát kamenných prodejen, spolehlivě je otráví dlouhá řada či davy. Podle našich dat v takovém případě opouští prodejnu sedm z deseti lidí," uvedla za Glami Eliška Hynková. Doplnila, že se tím otevírají možnosti pro e-shopy.

S ohledem na drahé energie letos v zimě počítá 31 procent Čechů s tím, že si oblékne teplé pyžamo, aby se zahřáli. V obyčejné noční košili, pyžamu nebo triku plánuje nadále spát zhruba polovinu lidí. Zda doma sníží spotřebu energií a raději se teple oblékne si zatím není jisto 28 procent respondentů, záležet podle nich bude na tom, kolik skutečně za elektřinu a plyn zaplatí. Někteří lidé už k úsporám přikročili dříve a teplotu více snížit nemohou, další část dotázaných nehodlá přistupovat ke kompromisům.

Průzkum vyhledávač Glami uskutečnil v září, odpovědělo v něm asi 3100 lidí, převážně žen.

Meziroční inflace v srpnu podle dat Českého statistického úřadu dosáhla 17,2 procenta. Ceny zboží ve srovnání s osmým měsícem loňského roku úhrnem vzrostly o 19,6 procenta. Elektřina zdražila o 34,6 procenta, plynu o 61,4 procenta.

Témata:  oděvy

Aktuálně se děje

23. června 2024 17:52

Rusko: USA nesou odpovědnost za raketový útok na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy