Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec nákupů? Oděvní řetězec H&M testuje půjčování oděvů

Košile
Košile
Foto: Pixabay

Prodejce oděvů Hennes & Mauritz (H&M) se rozhodl otestovat službu půjčování oblečení. Oděvní průmysl čelí totiž stále větší kritice kvůli plýtvání a znečišťování. Zájemci si tak mohou ve zrekonstruovaném obchodě v centru Stockholmu nově půjčit oblečení za 350 švédských korun (asi 850 Kč) týdně, upozornila agentura Bloomberg.

Společnost tak následuje konkurenční firmy Banana Republic a Urban Outfitters, které podobné služby začaly poskytovat v letošním roce, a snaží se napojit na trh, jehož hodnota loni dosáhla jedné miliardy eur (25,6 miliardy Kč).

Také internetové obchody, jako je Vinted a Hurr Collective, expandují v Evropě s nabídkou prodeje nebo pronájmu použitého oblečení.

Nabídka H&M je omezena na kolekci 50 kusů oděvů a využít ji mohou členové věrnostního programu firmy. H&M vyhodnotí program po třech měsících provozu a posoudí, zda ho dál rozšíří. Obchod, ve kterém je k dispozici půjčovna, nabídne také opravnu oděvů, kavárnu a kosmetický salon.

Šéf firemního rozvoje H&M Daniel Claesson věří, že o půjčovnu bude zájem. Analytik Credit Suisse Simon Irwin ale o plánu pochybuje a nevěří, že to bude fungovat jako podnikatelský model.

Oděvní průmysl je pod zvýšeným dohledem, protože podle Organizace spojených národů je zodpovědný až za deset procent emisí skleníkových plynů a spotřebuje více energie než letecká a lodní doprava dohromady. H&M chce do roku 2040 dosáhnout bodu, kdy budou její emise skleníkových plynů negativní, tedy že bude schopna učinit kroky, které její emise více než vykompenzují.

Témata:  oděvy obchody nákupy

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.