Pavel dorazil na Ukrajinu společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou v pátek, kdy se oba státníci setkali s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. V sobotu pak odjel do Dněpropetrovské oblasti, kde jednal s místním gubernátorem, jehož ujistil o české pomoci s rekonstrukcí regionu.

Český prezident také v Dnipru napsal vzkaz na poskytnutou armádní techniku. "Go home, Russians. Until it's too late," zní slogan, v němž vyzývá agresory, aby Ukrajinu opustili dříve, než bude pozdě.

"Znám ten pocit. Vaše jednotka míří na frontu, chcete jít s nimi, chcete jít příkladem. Jako velitel jsem svým vojákům vždy stál po boku. Dnes už to není moje role. Přijel jsem, abych jim dodal odvahu. Jsme s vámi. Pomstíte své padlé, získáte zpět svou svobodu. Russia, Go Home!" napsal k tomu Pavel na twitteru.

Prezident po příletu domů zdůraznil, že nejvíce Ukrajina potřebuje munici. Její nedostatek totiž omezuje schopnost obrany i útoku. "Budeme hledat cesty, jak zvýšit dodávky munice z našich zdrojů," nechal se slyšet.

O problému se chystá mluvit i se spojenci, kteří podle něj sice dodávají velmi dobrou techniku, ale s minimálním množstvím munice. Stroje tak jsou v permanenci jen několik dní, násleně se musí stáhnout zpátky. "Nedává to smysl," poznamenal. Podle hlavy státu je potřebná munice dostupná v jiných státech, Česko už ji nevyrábí.

reklama