reklama

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák ČTK řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Polsko nyní zemím Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) předsedá. Prezidenti by tak mohli mluvit třeba i o summitu hlav států V4, který se měl konat letos na podzim. Kvůli pandemii byl odložen na počátek příštího roku, uskutečnit by se mohl v únoru či v březnu.

Duda bude v Česku jednat jen se Zemanem, podle Jindráka půjde o pracovní návštěvu. Nebudou ji tak doprovázet oficiální vojenské pocty. Jednání by mohlo trvat asi hodinu a půl.

Zeman se s polským prezidentem setká poprvé po jeho letním znovuzvolení do úřadu. V červenci mu v gratulačním dopise napsal, že věří v rozvíjení česko-polské spolupráce na mezinárodní úrovni. Během Dudova předchozího volebního období se potkali několikrát. Naposledy se viděli loni v listopadu v Berlíně při oslavách pádu berlínské zdi. Loni v říjnu se také Duda zúčastnil schůzky prezidentů V4 na zámku v Lánech.