"Prezident republiky Miloš Zeman ve středu dne 21. dubna ve 14:00 hodin na Pražském hradě jmenuje Jakuba Kulhánka ministrem zahraničních věcí," uvedl Ovčáček. Nynější náměstek ministra vnitra Kulhánek dnes absolvoval schůzku se Zemanem i premiérem Andrejem Babišem (ANO). Babiš poté Blesku řekl, že jde o dobrého kandidáta.

Kulhánek před jednáním s Babišem novinářům řekl, že své priority v úřadu chce sdělit nejprve předsedovi vlády a prezidentovi. Po schůzkách s Babišem i Zemanem se novinářům vyhnul. Náměstek je druhou Hamáčkovou volbou ministra zahraničí; v úterý se do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Petříčkovo odvolání Hamáček navrhl poté, co nad ním minulý týden zvítězil ve volbě stranického předsedy. Zdůvodnil to tím, že ČSSD musí působit jednotně. Kulhánek patří k dlouholetým spolupracovníkům špiček sociální demokracie, radil bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a nyní patří k nejbližším spolupracovníkům Hamáčka.

Od poloviny července 2018 pracuje jako Hamáčkův náměstek na ministerstvu vnitra, dříve byl jeho parlamentním poradcem, když Hamáček předsedal Sněmovně. Jako náměstek pracoval také na ministerstvech obrany a zahraničí. Působil i v čínské společnosti CEFC Europe. Kvůli tomu a kvůli nezkušenosti jeho nominaci kritizuje opozice.