Otázka výše prezidentské renty je zmíněna v sekci "Další méně významná opatření".
Bývalý prezident má v současnosti po skončení mandátu ze zákona nárok na doživotní rentu ve výši 50 tisíc korun měsíčně. Dále mu přísluší stejně vysoká víceúčelová paušální náhrada na pokrytí nájmu za kancelář a odměny pro asistenta. Obě částky jsou splatné předem vždy do pěti pracovních dnů od počátku příslušného kalendářního měsíce.
S možným navýšením měsíčního příspěvku měli problém především Piráti. "Je období ekonomické krize a lidé na všech úrovních si utahují opasky. Rodiny šetří, politici zmrazují platy, státním úředníkům se má brát a seniorům se zpomaluje růst důchodů," vysvětlil nejmenší vládní subjekt svůj postoj.
Kriticky se k jejich iniciativě vyjádřil exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Státní rozpočet je v hlubokém strukturálním problému. Jestli je něco skutečně nesmysl, tak věnovat energii diskuzi o rentě pro dva až tři lidi. Dejte tam základnu, valorizační automat a jděte od toho. Skutečnost, že Pirátská strana širší obzory nemá, by neměl být důvod k vášnivé hádce," poznamenal na sociální síti.
Ministerstvo financí dnes dále uvedlo, že koalice se shodla na návrzích úprav a doplnění konsolidačního balíčku, které budou předloženy jako společný pozměňovací návrh všech koaličních stran. "Souhrnný dopad na státní rozpočet je přibližně neutrální, byla dodržena zásada, že i po změnách zůstává objem konsolidace v zásadě stejný," sdělil úřad.
Ohledně dalšího legislativního postupu dodalo, že schválené změny samo zpracuje do jednoho pozměňovacího návrhu, který koaliční strany předloží společně a který bude projednán na sněmovní schůzi naplánované na 5. září.