reklama

Od březnového začátku epidemie odhalily testy v Česku 822.716 pozitivních případů koronaviru. Laboratoře od března dosud zpracovaly přes čtyři miliony PCR testů, konkrétně 4,042 milionu. V pátek jich bylo 37.149, pozitivních bylo kolem 35 procent z nich. Vedle toho laboratoře vyhodnotily v pátek i 25.978 antigenních testů, kterých tak od listopadu zpracovaly přes milion.

Do statistiky v pátek zároveň přibylo 88 zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19, v předchozí dny to bylo kolem 150 zemřelých s covidem.

Epidemie v Česku v tomto týdnu zesílila, v úterý a ve středu byly denní nárůsty nových případů rekordní, přesáhly 17.000. Následně potvrzených případů mírně ubylo. V současnosti platí v zemi nejpřísnější opatření proti šíření covidu-19 a vzhledem k aktuální situaci vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zatím neuvažuje o jejich zmírnění. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v pátek uvedl, že o tomto víkendu by se ale měla současná opatření projevit na počtech denních případů.

Epidemický index PES je nyní na 87 bodech, v předchozí tři dny jeho hodnota činila 86 bodů. Důvodem nárůstu hodnoty PES bylo zvýšení zjednodušeného reprodukčního čísla, které udává průměrný počet nakažených koronavirem od jednoho pozitivně testovaného, ze čtvrtečních 1,11 na pátečních 1,2.