reklama

"Data nemocnosti jsou ještě stále ovlivněna svátky, skutečná nemocnost tedy může být ještě vyšší, musíme počítat i s lidmi, kteří ke konci svátečního období nevyhledali lékaře a nedostali se tak do statistik," vysvětlil vedoucí Oddělení infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl. Nejvyšší nemocnost hlásí podle něj jihovýchodní polovina ČR, kraje Jihomoravský, Moravskoslezský, Pardubický, Olomoucký, Vysočina, Jihočeský a Zlínský. Naopak nejméně nemocných je v Praze.

Lékaři evidují různé druhy respiračních infekcí, v kategorii chřipkových se celková nemocnost dokonce o 3,5 procenta snížila. U dospělých počet nákaz dál rostl, u seniorů nad 65 let o více než čtvrtinu a u dospělých ve věku 25 až 64 let o necelou pětinu.

V aktuální chřipkové sezoně lékaři do pátku 6. ledna zaznamenali 136 klinicky závažných případů chřipky, kdy pacient potřeboval nemocniční intenzivní péči. Zemřelo 35 nemocných.

V Evropě posledních měsících cirkuluje především chřipka typu A, podíl typu B činí jen asi šest procent. "Situace je velmi podobná v České republice, kde se uplatňuje také dominantně chřipka typu A. Vakcíny jsou pro letošní sezónu dobře na toto spektrum virů zacíleny," dodal Kynčl. Očkovat proti chřipce je podle něj stále možné, vakcíny ale chrání až za přibližně dva týdny od aplikace.