reklama

"Z celorepublikového pohledu jsou hodnoty nemocnosti už pod hladinou 1600 až 1800 na 100.000 obyvatel, lze hovořit už jen o lokálních ohniscích epidemie akutních respiračních infekcí," uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Z krajů je již několik týdnů nejlepší situace v Praze (581 na 100.000 obyvatel), naopak nejhorší v Pardubickém kraji (2079 na 100.000 obyvatel), kde od předchozího týdne nemocných skoro o pětinu přibylo. Mírný nárůst v řádu několika procent lékaři zaznamenali také ve Středočeském, Královéhradeckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji.

Odborníci sledují nemocnost akutními infekcemi dýchacích cest, kam spadají různé viry včetně chřipky nebo SARS-CoV-2, ale také chřipku samostatně. "U chřipky sledujeme o něco málo výraznější pokles počtu nemocných. Kromě školních dětí případů ubylo napříč věkovými skupinami. V populaci cirkulují především viry chřipky, RS viry, rhinoviry a původce covid-19," doplnil Kynčl.

Přes zpomalení poklesu počtu hlášených případů mezi minulým a předminulým týdnem očekávají odborníci další zlepšení. "S ohledem na to, že začaly jarní prázdniny a kontakt dětí ve školních kolektivech tak bude na týden přerušen, lze očekávat další zlepšení, tedy pokles nemocnosti i v této věkové kategorii," uvedl Kynčl.