Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příští týden se otevřou další obchody, vláda prodloužila nouzový stav do 30. dubna

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Příští týden budou otevřeny další obchody, jejich seznam doladí ministerstva průmyslu a zdravotnictví během Velikonoc. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl vicepremiér a ministr dopravy i průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Pracovní tým podle něj nebude navrhovat uvolňování opatření podle oborů, ale podle velikosti ploch obchodů s přihlédnutím k tomu, do jaké míry se podaří eliminovat shlukování osob v provozovnách.

Během následujících dní připraví tým ministerstev a tým epidemiologů scénář pro další uvolnění opatření o zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách. "Jsme v situaci, kdy sledujeme a vyhodnocujeme, jak se to děje v jednotlivých zemích v Evropě. Docházíme k závěru, že nebudeme navrhovat oborové členění, ale členění podle metrů čtverečních, podle velikosti ploch, s přihlédnutím k tomu, do jaké míry se podaří eliminovat shlukování osob v jednotlivých provozovnách," řekl Havlíček.

Proces otevírání obchodů bude podle něj několikatýdenní, vláda ale nechce otálet. "V průběhu příštího týdne otevřeme další provozovny, které budeme vědět v průběhu svátků," dodal ministr.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by například brzy mohly být zprovozněny farmářské trhy, o čemž dříve hovořil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). "Za velmi přísných podmínek by trhy mohly být realizovány, aniž by lidé konzumovali na místě potraviny. Pouze by si to koupili a odešli," poznamenal Vojtěch.

Asociace farmářských tržišť ČR připravila model fungování farmářských trhů s devíti konkrétními pravidly. V případě uvolnění prodeje by zodpovědnost za dodržování pravidel měl provozovatel farmářského trhu. Asociace tržišť již dříve uvedla, že by na trzích nebylo občerstvení, posezení ani pouliční umělci. Ochranné rozestupy mezi zákazníky by byly vyznačené páskami na zemi, stánky by měly od sebe rozestupy, lidé by k nim přistupovali po jednom.

Zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách má řadu výjimek. Od 14. března, kdy bylo opatření přijato, se netýká například prodejen potravin, čerpacích stanic, drogerií, lékáren nebo zverimexů. Postupně k nim byly doplněny například autoservisy, zahrádkářství, květinářství, galanterie, zámečnictví, myčky automobilů nebo prodejny domácích potřeb, které nabízejí ochranné prostředky dýchacích cest.

Od úterý mohou být v provozu sběrny surovin a venkovní sportoviště pro individuální sport, ode dneška hobbymarkety, stavebniny, železářství nebo prodejny jízdních kol. Souvisí s tím ale zpřísněná hygienická opatření.

Vláda prodloužila nouzový stav kvůli koronaviru do 30. dubna

Vláda dnes prodloužila nouzový stav na území celé České republiky do čtvrtka 30. dubna. ČTK o tom informoval premiér Andrej Babiš (ANO). Nouzový stav kvůli ohrožení zdraví obyvatel epidemií nového typu koronaviru platí v Česku od 12. března od 14:00 a měl vypršet v sobotu 11. dubna. Kabinet o možnost prodloužit nouzový stav musel požádat Sněmovnu, která s tím vyslovila souhlas v úterý.

Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů. Menšinová vláda ANO a ČSSD žádala dolní komoru o prodloužení o dalších 30 dnů, což jí doporučil Ústřední krizový štáb. Politické špičky se ale přiklonily ke kratší době. S návrhem 30. dubna přišel předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana vládu ve Sněmovně toleruje.

Vláda uvolnila povinnost nosit roušky pro autisty a část řidičů

Řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách nebudou muset nosit roušky, stejně tak členové domácnosti jedoucí v jednom autě. O uvolnění povinnosti nosit v době epidemie koronaviru na veřejnosti přes ústa a nos roušky či jiné ochranné prostředky pro vybrané skupiny informoval po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Výjimku dostali i autisté.

Nosit roušku už podle dřívější úpravy opatření nemusejí také děti ve věku do dvou let. Chránit si nos a ústa rouškou či šátkem nemusejí ani lidé při jízdě na kole či běhu v přírodě. V případě, že jich jede či jde víc, musejí dodržovat odstup dvou metrů.

Pracovníci ve zdravotnictví už nebudou mít zakázanou dovolenou

Pracovníci ve zdravotnictví už nebudou mít zakázáno čerpat dovolenou po dobu nouzového stavu, který byl v Česku vyhlášen kvůli epidemii nového typu koronaviru. Vláda dnes s přihlédnutím k epidemiologické situaci podpořila zrušení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které zákaz zavedlo, řekl Vojtěch.

Zákaz dovolené pro lékaře i nelékařský personál schválila vláda v polovině března. "Netušili jsme v té době, jak velký zásah zdravotnictví dostane, kolik pacientů bude muset řešit, nyní víme, že jsme na tom velice dobře a naše kapacity pandemii zvládají," uvedl Vojtěch. Stát při zrušení opatření vyhověl i podnětům nemocnic, dodal.

Podle dalšího rozhodnutí ministerstva a vlády dostanou hejtmani k dispozici seznam studentů posledních ročníků lékařských fakult, kterým byla uložena pracovní povinnost po dobu nouzového stavu. "Pracovní povinnost dál platí, dáváme ale hejtmanům možnost, aby rozhodovali, seznam studentů v jednotlivých oborech, aby mohli personální kapacity alokovat tam, kde jsou potřeba," řekl Vojtěch.

Dosud se studenty zabývaly centrální orgány a ministerstvo zdravotnictví. Změna vyplynula z debaty s hejtmany, kteří chtěli v této problematice mít větší slovo. "Chceme takto řešit tu situaci v konkrétních oblastech, teď například na Domažlicku," uvedl Vojtěch. Na Domažlicku je podle údajů krajské hygieny 209 potvrzených případů koronavirem. To je zhruba pětkrát více než v třikrát lidnatější Plzni. Vojtěch dnes řekl, že nepředpokládá vyhlášení územní karantény Domažlic.

Pracovní povinnost se podle opatření týká žáků a studentů pátého a šestého ročníku prezenčního studia všeobecného lékařství a posledních ročníků denní nebo prezenční formy studijních programů, které připravují na profesi všeobecné sestry, dětské sestry, zdravotnického záchranáře, asistenta ochrany a podpory veřejného zdraví a praktické sestry.

ČR může osvobodit od cel a DPH zdravotnický materiál

Česká republika získala od Evropské komise souhlas s osvobozením od cla a daně z přidané hodnoty (DPH) zdravotnický materiál určený pro boj proti epidemii koronaviru, který země doveze ze zemí mimo EU a který rozdává zdarma nebo je dává nemocnicím. Osvobození platí zpětně od 30. ledna do konce července. Na twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). MF pořádalo o souhlas komisi 24. března.

Komise již dříve zaslala členským státům dopis, že země, které o to mají zájem, mohou požádat o oprávnění osvobozovat od cla a DPH dovozy zdravotnických prostředků proti koronaviru, které jsou určeny pro veřejné instituce.

Evropská unie je jednotný celní prostor, proto se o výši cel rozhoduje na úrovni celého společenství. O udělení z výjimky je tedy třeba žádat Evropskou komisi. Evropská pravidla platí i pro nastavování úrovní DPH, o výši sazeb ale může rozhodovat každý stát samostatně.

Témata:  vláda ČR obchody zdravotnické roušky koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

23. ledna 2025 15:21

Proč jsou požáry stále rychlejší a zuřivější? Počasí, odpovídají experti

Divoké požáry se stále častěji stávají rychlejšími a ničivějšími, což potvrzuje i nedávná katastrofa v Los Angeles. V úterý 6. ledna udeřila ničivá větrná bouře do severních předměstí tohoto kalifornského města. Přesně v době, kdy Národní meteorologická služba Spojených států varovala před "život ohrožujícími a ničivými" podmínkami, vypukl požár v oblasti Palisades.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy