reklama

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 40 miliard 16. září. Poslancům ho musí předložit do konce září, tedy do příštího pondělí.

Jako první zasedne nad rozpočtem rozpočtový výbor. Sejít by se měl ve středu 9. října a měl by dát Sněmovně doporučení, aby v prvním čtení schválila základní parametry rozpočtu. Jde o příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Dá se předpokládat, že hlasy vládní většiny přijme výbor i přes nesouhlas opozice doporučující stanovisko.

První čtení rozpočtu by mělo přijít na řadu ve středu 23. října. Pokud Sněmovna základní parametry schválí, už je nebude moci měnit. Bude už jen možné navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Nejprve budou sněmovní výbory projednávat jednotlivé kapitoly a vyjadřovat se k nim. Jednotliví poslanci dostanou šanci ve druhém čtení, které by se mělo uskutečnit 27. listopadu. Loni takto navrhli přesuny za víc než 130 miliard korun.

Až Sněmovna rozpočet schválí, dostane ho k podpisu prezident. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá. Návrh rozpočtu může poslancům předložit pouze vláda a nemůže jím měnit jiné zákony.

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2021 a 2022. Letos je rozpočet schválen rovněž se schodkem 40 miliard korun.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama