reklama

Zájem o každoroční očkování proti chřipce roste, mezi pojištěnci VZP za pět let o 22 procent. Přesto je podíl očkovaných lidí v ČR pod průměrem zemí západní Evropy, kde si vakcínu nechává aplikovat 20 procent lidí. Cílem Evropské unie je překročit 30 procent a Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovila cíl proočkovat 75 procent seniorské populace.

Lidé nad 65 let mají od letošního roku hrazené z pojištění všechny typy chřipkových vakcín. "U těch byly doposud očkovací látky hrazeny pouze do výše ekonomicky nejméně náročné varianty," uvedla mluvčí VZP Viktorie Plívová.

V roce 2017 pojišťovna uhradila očkování 319.252 klientům, kteří mají očkování hrazené ze zákona. Loni jich bylo o téměř 66.500 víc. Dalších 20.549 mladších pojištěnců si vakcínu zaplatili sami a požádali pojišťovnu o příspěvek z fondu prevence. V roce 2020, kdy se Česko na podzim potýkalo s první velkou vlnou epidemie koronaviru, byl počet žadatelů o více než 3000 vyšší.

Celkový počet očkovaných může být vyšší, vakcínu proti chřipce hradí svým zaměstnancům i někteří zaměstnavatelé nebo se lidé očkovat nechají, ale o příspěvek nežádají.

Celkově bylo pro rok 2021 objednáno 1,08 milionu dávek vakcíny proti chřipce, asi o 200.000 dávek víc než loni. Složení vakcín proti chřipce vychází každý rok z doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Aktualizuje se dvakrát ročně, jednou pro severní a jednou pro jižní polokouli podle toho, jaké typy chřipky odborníci očekávají, že budou v populaci kolovat nejčastěji. Její účinnost je kolem 50 procent.

Každoročně onemocní chřipkou asi pět procent dospělé populace a desetina dětí. Očkování snižuje potřebu hospitalizace propneumonii a chřipku o 30 až 70 procent a riziko úmrtí až o 80 procent.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) již dříve uvedl, že očkování proti covidu-19 by se mohlo stát sezónním podobně jako vakcína proti chřipce, která se aplikuje každoročně.