Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proti opičím neštovicím se mohou očkovat osoby víc ohrožené nákazou

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Proti opičím neštovicím se nově mohou nechat očkovat i osoby více ohrožené nákazou, jako jsou lidé s více sexuálními partnery v posledním půl roce, nakažení pohlavními chorobami nebo sexuální pracovníci. Vyplývá to z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které upravilo podmínky pro užívání vakcíny.

Na twitteru o tom informoval předseda České vakcinologické společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) Roman Chlíbek. Dosud bylo očkování schválené jen pro zdravotníky a laboranty, kteří přicházejí s nakaženými či virem do kontaktu, a lidi po kontaktu s někým nakaženým.

Chlíbek vede Národní institut pro zvládání pandemie (NIZP), který ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) radí ohledně covidu-19. Změnu požadovala i Společnost infekčního lékařství ČLS JEP. "Ministerstvo správně na základě doporučení NIZP rozšířilo skupiny bezplatného očkování proti opičím neštovicím," napsal Chlíbek.

Podle rozhodnutí ministerstva mohou zdravotníci aplikovat vakcínu i lidem, kteří měli v posledním půl roce nějakou pohlavní nemoc nebo více sexuálních partnerů, mužům majícím sex s muži léčeným pro HIV či jejich partnerům nebo sexuálním pracovníkům.

Vakcína proti opičím neštovicím není v ČR oficiálně registrovaná, takže muselo ministerstvo její používání speciálně povolit. V rozhodnutí z 11. srpna tak učinilo jen pro zdravotníky v možném riziku nákazy a rizikové kontakty nakažených. Dvě dávky vakcíny se podávají s odstupem 28 dní, ČR jí získala díky společnému nákupu Evropské unie.

Opičí neštovice byly běžné v západní a střední Africe, od května se rozšířily i do Evropy a dalších zemí. V Evropě se nakazilo více než 20.000 osob, v Česku je hlášeno 72 případů. Nákaza se projevuje typickou vyrážkou, často v oblasti genitálií, a příznaky podobnými chřipce, jako je horečka, zvětšení lymfatických uzlin nebo bolest hlavy a svalů. Nákaza se šíří dlouhodobým blízkým kontaktem, například sexuálním.

Témata:  opičí neštovice očkování

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy