reklama

Původní odhad 30.000 účastníků policie zvýšila, když se cestou přidávaly další skupiny lidí. Akce se do nynějška obešla bez komplikací a incidentů, řekl ČTK mluvčí pražské policie Jan Rybanský. "Nezaznamenali jsme žádné narušení veřejného pořádku či jiné problémy," uvedl.

Cestou z Václavského náměstí prošel průvod přes náměstí Staroměstské, kde si jeho účastníky fotili turisté. Podle zpravodajky ČTK na místě vládla celou dobu v průvodu poklidná atmosféra a jeho účastníci se nesetkali s výraznějšími protesty proti akci.

Průvod zdobily především duhové vlajky ve všech velikostech, od těch namalovaných na tvář až po velké vlajky, do nichž se lidé zahalí celí. Vlajka s barvami duhy byla dříve užívána i jako symbol pacifismu, od 70. let 20. století je vnímána jako univerzální gay a lesbický symbol. V dalších desetiletích se etablovala jako všeobecně známý a přijímaný symbol LGBT hnutí.

Mnozí měli na krku květinové girlandy v barvách duhy, papírové květiny či balonky, někteří přišli v kostýmech.

Pochodu se účastnili lidé různých generací včetně rodičů s dětmi. U Právnické fakulty UK, která poskytla pořadatelům balkon, z něhož mohli lidé průvod zdravit a pozorovat, se další účastníci do pochodu přidali.

Jeden z účastníků akce, Sebastian z Prahy ČTK řekl, že jde podruhé. "Já na tom mám rád ... společnost těch lidí. Protože ti lidé jsou fajn, je tu taková uvolněná atmosféra. ... Všichni jsme v pohodě, se pobavíme, všechno dobré," uvedl. Další účastnice Eliška také vyzdvihla pozitivní energii akce. "Bojuje se za správnou věc," podotkla.

Na Letné čekalo na účastníky průvodu občerstvení, v Letenských sadech a na pláni bude do večera hudební a doprovodný program na šesti pódiích. Vystoupí například Tom Auspaul, Girli nebo kapela We Are Domi.

Duhový průvod lidí, kteří tak vyjadřují toleranci a podporu sexuálním menšinám a jejich právu na sebeurčení, byl vrcholem týdenního festivalu hrdosti leseb, gayů, bisexuálů, trans- a queer lidí (LGBT+) Prague Pride.

V prvních řadách průvodu šel i pražský primátor Zdeněk Hřib s manželkou. Duhový průvod byl letos bez alegorických vozů, což pořadatelé odůvodnili důrazem na udržitelnost.

Po cestě ulicí Na Příkopě se účastníci průvodu setkali s několika muži, kteří pronášeli biblické citáty a v souvislosti s průvodem mluvili o hříchu. Nesetkali se však s odezvou jeho účastníků.

Průvod se dnes konal poprvé od roku 2019, v předchozích dvou letech se neuskutečnil kvůli pandemii covidu-19.