Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Konsolidační balíček je nezbytný podle poloviny lidí

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně
Vláda Petra Fialy ve Sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Česku nadále přibývají reakce na konsolidační balíček, který Fialova vláda představila občanům minulý týden. Polovina lidí považuje ohlášené úspory za nezbytné. Podle většiny respondentů ale přichází pozdě.

Podle šetření agentury Median pro Český rozhlas s nezbytností úspor rozhodně či spíše souhlasí 51 procent oslovených lidí. S ozdravným balíčkem zásadně nesouhlasí zhruba pětina respondentů.

Fialova vláda naopak naráží u občanů například s načasováním opatření. Podle více než 70 procent osob byl oznámen příliš pozdě. Podobné procento navíc pochybuje, že půjde o dostatečné úspory na vyřešení problémů státního rozpočtu.

S ohlášenou nulovou sazbu DPH na knihy souhlasí 54 procent respondentů. Z průzkumu také vyplývá, že mezi lidi převažuje nesouhlas s rozhodnutím kabinetu nechat prodej tichého vína bez zdanění.

Podle ministerstva financí se opatření nejvíce dotknou národních dotačních titulů, státních provozních výdajů a platů ve veřejné sféře. Příjmy se mají zvýšit prostřednictvím růstu spotřebních daní z tabáku, lihových výrobků či hazardu, zrušením daňových výjimek, zavedením nemocenského pojištění či zvýšením daně z příjmů právnických osob na 21 procent.

Témata:  vláda ČR průzkumy

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy