Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Práce z domu dopadá u 30 procent lidí na jejich pocit samoty

Práce na pc, ilustrační fotografie
Práce na pc, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Práce z domova, k jejímuž využívání vyzývá vláda při pokračující epidemii koronaviru, má u tří pětin Čechů pozitivní vliv na jejich pocit samostatnosti. U 56 procent kladně ovlivnila i jejich pohodu. Současně však 30 procent lidí připouští, že se při home office cítí více osamoceni. U 17 procent zhoršil tento způsob práce vztahy s kolegy. Vyplynulo to z průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the Jungle. ČTK má jeho výsledky k dispozici.

Podle průzkumu práci z domova nyní využívá 37 procent lidí, 63 procent musí docházet na pracoviště. Do začátku roku 2020, tedy do doby vypuknutí epidemie nemoci covid-19, přitom měla v Česku home office čtyři procenta Čechů, tedy zhruba 206.000 pracujících. Při první, jarní vlně šíření nákazy aspoň částečně dělala z domova až třetina zaměstnanců, na podzim to bylo 18 procent lidí, uvedli autoři průzkumu.

Pro 89 procent zaměstnanců je nyní nejdůležitější pro dobrý pocit v pracovním životě plat. Autoři průzkum to vysvětlují náhlým přechodem z dlouholetého ekonomického rozvoje do celosvětové krize, ve které jsou peníze jedním z nejvýznamnějších faktorů pro přežití. Za finančním ohodnocením skončily rovnováha mezi pracovním a osobním životem, vztahy s kolegy a s nadřízenými, které jsou důležité shodně pro 87 procent pracujících. Zhruba stejný počet dotázaných uvedl i pracovní dobu a pracovní náplň.

Třiasedmdesát procent zaměstnanců je nakloněno pružné pracovní době, tedy možnosti vybrat si pracovní dobu s podobným počtem odpracovaných hodin týdně. Dvě třetiny zaměstnanců by mělo zájem o čtyřdenní pracovní týden a přibližně tři pětiny o pracovní dobu pět hodin denně. O částečnou práci z domova by se v případě možnosti zajímalo 59 procent lidí a o kompletní home office 40 procent Čechů.

Průzkum rovněž zjišťoval, kolik hodin denně zaměstnanci v průměru pracují. Třiaosmdesát uvedlo, že sedm a více hodin, 17 procent lidí pracuje podle svého vyjádření méně než sedm hodin denně.

Průzkumu se od loňského prosince do letošního února zúčastnila tisícovka zaměstnanců.

Témata:  home office lidé práce

Související

Aktuálně se děje

18. června 2026 19:56

Pravda o prvním dítěti Ondřeje Pavelce. Partnerka konečně promluvila

Česko se už v březnu dozvědělo, že bývalý hokejový brankář Ondřej Pavelec a modelka Tereza Budková se stali rodiči. Přesto se k tomu až do těchto červnových dnů ani jeden z nich nevyjádřil. Novopečená maminka ale mlčení konečně prolomila. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

České Dráhy

Na Colours of Ostrava můžete speciálním vlakem. Zahrají Gufrau

Také letos vypraví České dráhy na festival Colours of Ostrava speciální vlak Colours Expres. Ve středu 15. července dopraví návštěvníky z Prahy přímo do Ostravy a po skončení festivalu zajistí v neděli 19. července také pohodlnou cestu zpět. Cestující se mohou těšit na jízdu moderní soupravou ComfortJet, doprovodný program na palubě i možnost vyřízení festivalové akreditace už během cesty. Předprodej jízdenek na speciální vlak již byl zahájen.