reklama

V žádné oblasti se nemusí uskrovňovat podle průzkumu polovina rodin, na oděvech a obuvi šetří kvůli dopadům epidemie téměř čtvrtina, na vybavení domácnosti nebo elektronice 23 procent. Téměř pětina musela přistoupit ke škrtům v rodinném rozpočtu u potravin, devět procent u léků. Průzkumu se ve druhé polovině dubna zúčastnilo 1200 lidí.

Dotazováni byli také na obavy ze zneužití stavu legislativní nouze, ve kterém by měla Sněmovna projednat zákon rozšiřující pravomoci ministerstva zdravotnictví při koronavirové epidemii. Zneužití se bojí víc než dvě třetiny lidí, vážné obavy má 30 procent a drobné 38 procent dotázaných. Bez obav je v tomto směru 29 procent lidí, tři procenta neví. Obavy mají podle analytika Kantar CZ Pavla Ranochy hlavně vysokoškoláci a podporovatelé středopravicových stran, ze sympatizantů hnutí ANO jen každý desátý.

Zákon o mimořádných opatřeních, který rozšiřuje a zpřesňuje pravomoci ministerstva zdravotnictví při koronavirové epidemii, schválila vláda ve čtvrtek. O jeho projednání ve stavu legislativní nouze informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Předpis s omezenou účinností do konce roku ale nevyřeší platnost aktuálních opatření i po konci nouzového stavu, který trvá do 17. května. Plán kabinetu pro rozvolňování omezení končí až 25. května.

Vláda už ale pravděpodobně nebude žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, shodli se dnes v diskusním pořadu televize CNN Prima NEWS premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Plán rozvolňování chce kabinet podle Babiše zvládnout s využitím kompetencí ministra vnitra a ministra zdravotnictví.

reklama