Vyplývá to z výsledku průzkumu Agrární komory ČR na přelomu listopadu a prosince, kterého se účastnilo 371 zemědělských firem. ČTK to dnes sdělila mluvčí komory Barbora Pánková. Povinnost testování však zároveň čtvrtině uvedených firem způsobuje problémy s logistikou nebo organizací práce.

"Většina českých zemědělců se nechala dobrovolně očkovat proti covidu-19. Ve dvou třetinách zemědělských podniků přesahuje proočkovanost dokonce 70 procent, což je více než celorepublikový průměr, který je podle ministerstva zdravotnictví necelých 63 procent. To podle mého názoru ukazuje zodpovědný přístup zemědělců v boji proti této nakažlivé nemoci, u níž se navíc objevují nové mutace," sdělil dnes ČTK prezident komory Jan Doležal.

Více než třetina zemědělských firem motivuje své zaměstnance, aby se očkovat nechali. "Nabízejí pracovníkům den nebo několik dní volna, finanční odměnu v řádech několika tisíc korun nebo společnosti zajistily lékaře, který naočkoval zaměstnance přímo na pracovišti. Jiné podniky spustily informační kampaň a vysvětlovaly význam očkování prostřednictvím letáků, které nechaly vytisknout," dodala komora.

Sedm z deseti respondentů souhlasí s povinností zajistit neočkovaným pracovníkům testy na koronavirus. Více než polovina odpovídajících pak považuje příspěvek 60 korun na test za dostatečný. "Uvítali bychom však, kdyby pojišťovny přispívaly zaměstnavatelům také na testování očkovaných pracovníků. Mnoho zemědělských podniků přistoupilo k tomuto kroku z obavy, že by tito lidé mohli covid-19 přenášet a způsobit tím výpadek pracovní síly, které je v zemědělství už nyní nedostatek," uzavřel Doležal.