reklama

Ostatní objednané vakcíny dnes převzala distributorská firma Avenier, rozvážet na očkovací místa a do ordinací praktických lékařů pro děti a dorost je podle zástupce firmy Martina Nesrsty začne ve čtvrtek. Dětí v tomto věku je asi 800.000, vakcína je zatím objednána pro 150.000. Registrace začala v neděli večer.

Avenier vakcíny uloží ve skladech v Olomouci, Stéblové na Pardubicku a Táboře. "Tyto vakcíny budeme od čtvrtka distribuovat do ordinací pediatrů a případně do očkovacích center," uvedl Nesrsta. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl na dotaz ČTK uvedl, že část objednané vakcíny rozváží výrobce přímo do vybraných nemocnic, zbytek distributor.

Očkovací látky pro děti mají oproti variantě pro dospělé třetinovou sílu, podávají se dvě dávky. Očkovacích center je podle informací na webu ministerstva z dnešního dopoledne zapojeno zatím 31, nejsou v pěti krajích. Některá další umožní registrace až v době, kdy budou mít vakcíny. Za první den do nich rodiče k očkování přihlásili kolem 9000 dětí.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí řekl, že dalších asi 6600 vakcín si zatím objednalo asi 120 praktických lékařů pro děti a dorost. V některých krajích, například Olomouckém nebo Středočeském, chtějí očkování nechat jen na pediatrech, očkovací centra ho nejmenším dětem aplikovat nebudou. Dětských lékařů je zhruba 2000. Na sociálních sítích si někteří rodiče stěžují na to, že registrující praktický lékař dítěte neočkuje a do centra určeného dětem mají daleko. Vojtěch k tomu uvedl, že očkovat dítě může i jiný pediatr než jeho registrující.

Do Olomouce dorazila první část z 300 tisíc vakcín pro děti

Do skladu v Olomouci dnes krátce před polednem přivezli část první zásilky 300.000 dávek vakcíny pro děti. Očkovací látky mají dnes dorazit také do skladů v Táboře a Stéblové na Pardubicku. Rozvoz vakcín do ordinací pediatrů a očkovacích center začne ve čtvrtek. ČTK to řekl Martin Nesrsta z firmy Avenier, která distribuci vakcín zajišťuje. Na očkování proti koronaviru už mají nárok i děti ve věku pět až 11 let, jejich registrace začala v neděli.

Do skladu v Olomouci dnes dodávka přivezla 14 beden s vakcínou Comirnaty od společností Pfizer a BioNTech. "Tyto vakcíny budeme od čtvrtka distribuovat do ordinací pediatrů a případně do očkovacích center," uvedl Nesrsta. Do kolika ordinací dětských lékařů má být vakcína od čtvrtka distribuována, zatím neodkázal odhadnout.

V Olomouckém kraji budou mít očkování dětí na starost pediatři, vakcínu mají dostat tento týden. "Na krizovém štábu nemocnic jsme se dohodli, že naším primárním cílem je provádět očkování přes pediatry. Distribuci budeme dělat centrálně tak, aby to měli jednodušší," řekl ČTK hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).