Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

První zásilka munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu, řekl Fiala

Petr Fiala (ODS)
Petr Fiala (ODS)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Na Ukrajinu dorazila dělostřelecká munice zakoupená díky české iniciativě v zemích mimo Evropskou unii. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X informoval o výsledku společného nákupu, který organizovalo Česko. První zásilka dorazila na Ukrajinu již před nějakým časem. Fiala o tom informoval před setkáním s prezidentem Petrem Pavlem.

Na konci května Fiala uvedl, že na tuto iniciativu přispělo 15 zemí EU a NATO částkou přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun). Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) do poloviny června podepsalo memoranda s Českem 18 zemí, naposledy Island.

Vláda nechce zveřejňovat podrobnosti o původu munice, protože podle Černochové mají dané země "politiku všech azimutů" a nechtějí se postavit na jednu stranu. Opozice kritizuje vládu za to, že není jasné, kolik na iniciativu přispěje Česká republika, a také zpochybňuje kvalitu munice.

Lubomír Metnar (za ANO), bývalý ministr obrany a současný předseda sněmovního branného výboru, kritizoval nejasnosti kolem českého příspěvku do iniciativy a stav munice.

Černochová uvedla, že předčasné zveřejňování informací by mohlo být využito Ruskem. Až bude možné, budou poskytnuty další informace, vyjma původu munice, protože některé země nechtějí být otevřeně na jedné straně konfliktu.

Česká vláda schválila příspěvek na nákup dělostřelecké munice od české firmy, která je připravena materiál na Ukrajinu poslat. V následujících týdnech bude oznámena přesná částka a jméno české společnosti zajišťující munici.

Témata:  válka na Ukrajině Petr Fiala (ODS)

Související

Aktuálně se děje

11:54

Historická dohoda: Německo se vrací na RAF základnu po 80 letech

Britská letecká základna RAF od nynějška bude využívána německým vojenským letectvem, což představuje historickou dohodu mezi oběma národy. Základna, která hrála klíčovou roli během druhé světové války a byla často cílem německých náletů, nyní slouží k novým účelům, a to v rámci zajištění bezpečnosti a vzájemné spolupráce.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy