Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prymula: Nedostatek lůžek s ventilátory může být za několik týdnů

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Kdyby přibývalo nových případů několik týdnů stejně jako nyní, bude problém s nedostatkem lůžek s ventilátory. Poslancům zdravotnického výboru pro zdravotnictví to ve středu na neveřejném jednání řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Vyplývá to z dnes zveřejněného záznamu. Podle ministra je třeba přestat rozlišovat mezi lůžky pro pacienty s covidem a bez něj.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která v pondělí zveřejnil server Hlídač státu, je k dispozici celkem 22.872 lůžek s možností dodávat pacientovi kyslík. Pro pacienty s covidem je vyhrazeno 979 z nich. Podle Prymuly se jejich naplněnost blíží limitu, ale zatím je kapacita dostatečná.

"Horší jsou kapacity lůžek s ventilátory. Pokud by trend pokračoval tak, jak je nastartován, ještě několik týdnů, tak se dostaneme do problémů," uvedl. Rozdělení na lůžka covidová a necovidová podle něj bude zrušeno a přijímají se kroky, aby kapacita stačila. Například se odloží některé neakutní plánované zákroky.

"V Praze už je třeba začít kapacity plánovat," řekl k tomu ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. V pátek podle něj krajští koordinátoři dispečinku intenzivní péče, díky němuž je možné kapacity sledovat, budou mít k dispozici kalkulace pro jednotlivé regiony, které budou vycházet z nově přepočítaného reprodukčního čísla. "Zatím to vypadá, že se vývoj daří - snad i novými opatřeními - brzdit. Rozhodnou další dva dny," řekl ve středu.

Optimistická predikce podle něj počítala s 30.000 nově pozitivně testovanými za září, pesimistická se 70.000. Optimistická hranice byla už překonaná, do 23. září přibylo 30.845 nakažených. Zásadní je podle Duška snížit podíl nakažených v celkovém počtu testů. Ten v sedmidenním průměru roste už od začátku srpna, kdy byl kolem tří procent. Poslední zveřejněný 19. září byl 10,81 procenta.

Podle Duška trvá zhruba deset dní od zjištění diagnózy po případnou hospitalizaci, do vážného stavu se pak pacient dostane za dalších zhruba pět až deset dní. Léčbu v nemocnici potřebují asi čtyři procenta pozitivně testovaných a z nich čtvrtina má těžký průběh vyžadující podporu dýchání.

Zajištění dostatečných kapacit v nemocnicích "za jakéhokoliv vývoje epidemie" dostal Prymula za úkol při svém nástupu do funkce od premiéra Andreje Babiše (ANO). Nemocnice v Praze v anketě ČTK v úterý uvedly, že jsou připraveny kapacity zvýšit. Zatím to ale podle nich není potřeba.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Roman Prymula

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.