Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prymula: V příštích dvou či třech týdnech očekávám další nárůst

Roman Prymula (druhý zleva)
Roman Prymula (druhý zleva)
Foto: Twitter

Výrazný pokles počtu nově pozitivně testovaných na nový typ koronaviru se podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly nedá v příštích dnech a týdnech očekávat.

Čeká spíš další dva či tři týdny nárůstu, řekl novinářům při dnešní návštěvě výzkumného centra Biocev, kam přijel s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Nových případů v posledních dnech přibývá rychleji, od 8. září jich bylo jen jediný den méně než tisíc.

Nedá se proto podle něj čekat, že Slovensko a další země vrátí ČR na seznamy bezpečných zemí. "V následujících dnech a týdnech se nedá očekávat takový pokles, který by zabezpečil to, že budeme vyňati z těchto seznamů. Spíše se dá v příštích dvou nebo třech týdnech očekávat další nárůst," uvedl Prymula. Delší vývoj, třeba do konce roku, se podle něj predikovat nedá.

Kompletní zastavení života v Česku jako na jaře, kdy byly uzavřené obchody, školy a lidé směli vycházet jen v nejnutnějších případech, podle Prymuly nepřipadá v úvahu. Dovede si ho představit jen v případě, že by se kapacity nemocnic přiblížily k naplnění. "Což je opravdu výrazně vzdáleno," dodal.

Premiér při své návštěvě v Biocevu, společném výzkumném centru Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy v Praze, uvedl, že je třeba zmapovat a koordinovat výzkumné kapacity v Česku. Zopakoval také, že stát připravuje národní plán boje proti rakovině. "Pořád slyšíme každý den, jak je to s covidem, ale na rakovinu zemře 27.000 lidí ročně a denně je to 75," řekl. Stát podle něj musí dělat všechno pro to, aby se úmrtnost snížila.

Právě výzkumu léčby rakoviny se Biocev podle profesora Jiřího Neužila z Biologického ústavu Akademie věd ČR věnuje. "Náš výzkum se zabývá hledáním nových způsobů boje proti nádorovým onemocnění. Snažíme se cílit na jakousi Achillovu patu nádorové buňky, kterou když zasáhneme, tak nádorová buňka se z toho nevzpamatuje," popsal.

V klinickém testování je podle něj látka MitoTam. Dokončená je první fáze testování, chystá se druhá. "Doufáme, že po nějakém období bude možné registrovat nový český lék proti nádorovým onemocněním," dodal.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Roman Prymula

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.