reklama

Momentálně se s nákazou potýká 6387 lidí, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. S covidem bylo k pondělnímu večeru hospitalizováno 147 infikovaných, z toho 34 bylo v těžkém stavu.

Za celý minulý týden odhalily laboratoře v zemi zhruba 2440 případů koronaviru, což bylo oproti předchozímu týdnu o víc než pět stovek víc. V pátek byl zaznamenán druhý nejvyšší denní nárůst od vypuknutí koronavirové epidemie, přibylo 483 nově nakažených. O víkendu sice nárůst zpomalil, o volných dnech ale bývá menší množství provedených testů. Počet pondělních testů zveřejní ministerstvo večer. Od začátku března provedly laboratoře víc než 901.750 testů.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel skoro 51 nových případů covidu-19. Následuje Praha s bezmála 45 případy na 100.000 obyvatel za uplynulý týden a Mělnicko se zhruba 39 případy.

Ode dneška je v Česku znovu povinné zakrývat si ústa a nos při cestách hromadnou dopravou, na úřadech, při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízeních nebo na na vnitřních akcích od stovky účastníků. Děti, které dnes zahajují nový školní rok, je plošně nařízené nemají, v některých školách se ale budou muset nosit například ve společných prostorech.

První případy nákazy koronavirem se v Česku objevily 1. března, první člověk s covidem zemřel o tři týdny později. Zhruba od poloviny března začala vláda zavádět plošná opatření proti šíření koronaviru, která dosud nebývalým způsobem omezila volný pohyb a cestování, podnikání nebo každodenní aktivity lidí. Postupné uvolnění přišlo před prázdninami. Kvůli pokračujícímu nárůstu nemocných i zářijovému návratu dětí do škol a lidí z dovolených se epidemiologové obávají zhoršení situace, proto stát znovu znovu zpřísnil hlavně nošení roušek. Izolace pro nakažené a karanténa pro lidi, kteří s nimi byli v kontaktu, se od dneška zkracuje ze 14 na deset dní.

reklama