Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakušan chce jednání se starosty o rušení poboček pošty stihnout ještě v dubnu

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: INCORP images

Jednání se starostkami a starosty o rušení poboček České pošty v jejich obcích a městech chce ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) stihnout ještě během dubna. Poslancům ze sněmovního bezpečnostního výboru dnes řekl, že tři čtvrtiny starostů už mají dohodnutý termín setkání s komunikačním týmem vedení České pošty.

Podle pověřené ředitelky divize státní poštovní služby Martiny Ivanové má termín dohodnuto 97 procent starostů, osloveni byli všichni dotčení a 40 schůzek už se uskutečnilo. Jednání o rušených pobočkách se týká 113 starostů. Pošta chce od července kvůli úsporám zrušit v celé zemi 300 poboček. Vláda by o návrhu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) měla rozhodnout po Velikonocích.

Dnešní mimořádné jednání výboru vyvolala opozice, která se neúspěšně snažila prosadit debatu o poště na plénu Sněmovny. Rakušan i Ivanová odmítli zveřejnění celkové analýzy České pošty pro rušení poboček se zdůvodněním, že obsahuje citlivá data, která by mohla využít konkurence. "Celkovou analýzu za Českou poštu dávat nebudeme, protože jsou tam citlivá obchodní data," řekla Ivanová. Rakušan později v pořadu serveru Seznam Zprávy Ptám se já uvedl, že ve třech případech z 300 se ukázalo, že analýzy ČTÚ chybovaly, jeden případ se týká pobočky v Hradci Králové.

Rakušan opakoval, že záměr rušení poboček považuje pro podnik za záchrannou brzdu. Podotkl, že ministerstvo financí jich navrhlo zrušit víc. V červnu chce do Sněmovny předložit návrh, který by upravil model financování České pošty. Ministr argumentoval i tím, že 80 procent výnosů pošty vzniká mimo její pobočky, takže ztráta výnosů bude podle něj zanedbatelná. Posteskl si, že se seznam rušených poboček dostal v minulém týdnu do médií. Podle něj nebyl přesný, proto Pošta následně seznam zveřejnila a přišla o časový prostor na komunikaci se zástupci samospráv.

Debata výboru trvala asi 3,5 hodiny. Na návrh Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) poslanci kromě jiného požádali plénum Sněmovny, aby vyzvalo Nejvyšší kontrolní úřad k bezodkladné kontrole České pošty. NKÚ kontroloval státní poštu naposledy v roce 2017. Zjistil tehdy některé nedostatky. Pošta například v letech 2015 a 2016 nakoupila nábytek pro své pobočky, ale tento nábytek ležel ještě v roce 2018 ve skladu. "Neexistuje také dlouhodobá koncepce rozvoje České pošty, kterou by resort měl mít vypracovanou a podle které by se měl podnik rozvíjet,“ konstatoval tehdy NKÚ.

Výbor také vyzval Rakušana, aby předložil analýzu, na jejímž základě pošta vybrala jednotlivé pobočky k uzavření. Rakušan by měl předložit i analýzu výhodnosti převodu dopravy v ČP na soukromé firmy a podmínky, za kterých mohou dotčená místa zachovat pobočky pošty v projektu Pošta Partner.

Ivanová byla ohledně poboček v projektu Pošta Partner zdrženlivá. Řekla, že pošta nebude zvyšovat počet obchodních míst v režimu Pošta Partner nad 2900 poboček, protože s nimi má náklady. Rakušan serveru Seznam Zprávy řekl, že by měl počet poboček po redukci vydržet zhruba pět let, část z nich by pak mohla přejít do nově definovaného partnerského režimu. K roku 2030 by podle něj mohlo v Česku fungovat 1500 až 1600 kmenových poboček, zbytek v partnerském režimu. Součástí debaty o změnách jsou podle něj také plány na kampaně, které by přesvědčily seniory o výhodnosti jiných forem výběru důchodů než na přepážkách České pošty, ta jich tak nyní podle něj vydává na 700.000.

Témata:  Vít Rakušan Česká pošta

Související

Aktuálně se děje

21. února 2025 19:31

Dara Rolins dala košem muži, který jí zásadně pomohl v hudební kariéře

Dara Rolins vděčí za to, kým dnes je, i hitmakerovi Jiřímu Zmožkovi. Právě on je totiž autorem nesmrtelného duetu Zvonky štěstí, který zpěvačka nahrála s legendárním Karlem Gottem. Všechny proto překvapilo, že se nezúčastnila Zmožkova koncertu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.