"Ani stokrát opakovaná lež se nestane pravdou. Jsme svědky nejbrutálnější demagogie a propagandy," prohlásil Rakušan ve Sněmovně. Reagoval tak mimo jiné na tvrzení předsedy ANO Andreje Babiše, že "STAN je skutečně strana organizovaného zločinu" a že "Starostové a nezávislí mají korupci v genech". Rakušan se pozastavil nad tím, že Babiš, který navzdory obvinění z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo prohlašoval, že nikdy neodstoupí, nyní diktuje, kdo má odstoupit z vlády. Na to poukázal i místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová doporučila Babišovi, aby si nejen zametl před vlastním prahem s ohledem na své podnikatelské kontakty. "Možná si raději vypláchněte ústa dezinfekcí," uvedla šéfka Sněmovny.

Babiš se podle Rakušana pokouší lidem namluvit, že STAN je fatálním problémem země, podobně jako ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že viníkem ruské agrese je Ukrajina.

O tom, kdo je vinný a nevinný, nerozhoduje podle ministra vnitra v demokratickém státě propaganda, ale soud. Policie pracuje bez politické objednávky a bez politického tlaku a nejlepším důkazem je to, že zasahovala v hnutí STAN. "Nebudu odstupovat z ministerstva vnitra, já vám tuhle radost neudělám," zdůraznil Rakušan.

Místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) zpochybnila Rakušanovo tvrzení, že vyšetřování kauzy není pod politickým tlakem. Zdůvodnila to výrokem bývalého policejního prezidenta Jana Švejdara, který uvedl, že by neuměl pracovat s někým, kdo si jeho práce neváží a kdo mu lže.

STAN podle Rakušana z kauzy vyvozuje na rozdíl od ANO personální i věcnou odpovědnost. Uvědomuje si, že STAN zklamalo důvěru veřejnosti. Udělá maximum pro to, aby se něco takového neopakovalo, ne však demagogií a marketingem. Rakušan také odmítl Babišovo tvrzení, že ANO nevyhrálo loňské sněmovní volby kvůli kritice ve veřejnoprávních médiích. "Vy jste si prohráli volby tím, jak jste se chovali a co jste dělali," dodal Rakušan. Podle něj je ANO skupinou, která prorostla státní správou jako rakovina.

Místopředsedkyně STAN a Sněmovny Věra Kovářová označila za nepřijatelnou snahu opozice posuzovat kauzu principem kolektivní viny, což je manipulativní metoda používaná za válek a genocid. "Dostáváme se ve snaze potupit politického protivníka do 50. let minulého století," uvedla. Opozice podle Kovářové používá místo faktů spekulace a manipulace. S tímto přístupem by pak bylo možné tvrdit, že všichni poslanci zneužívají dotace, protože jeden z nich je kvůli tomu obžalován, dodala Kovářová.

Místopředseda ANO a Sněmovny Karel Havlíček označil neochotu koalice projednávat kauzu ve Sněmovně za "opovrhování veřejností" a "znak přezíravosti a neskutečné arogance". Podle Havlíčka není kauza lokálním problémem Prahy, ale problémem vlády, neboť se netýká jen politiků STAN, ale i TOP 09 a Pirátů. "Piráti rozhodně nejsou Rychlé šípy, je to Bratrstvo kočičí pracky," uvedl Havlíček.

Předseda klubu SPD Radim Fiala obvinil STAN, že nemá řešení, neodpovídá na otázky a jen útočí na opozici podle zásady, že nejlepší obranou je útok.