Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli situaci na hlavním nádraží v Praze vznikne dočasné přístřeší v Troji

Vít Rakušan (STAN)
Vít Rakušan (STAN)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Kvůli situaci ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze vznikne dočasné přístřeší se zázemím, aby lidé nemuseli spát na chodbách. Pražští hasiči jej začali v Troji stavět ve středu večer. Zapojí se i neziskové organizace, uvedl dnes dopoledne na twitteru ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Praha už nemá volné kapacity pro ubytování běženců přijíždějících do města. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ráno napsal, že město zvažuje vytvoření stanového městečka pro uprchlíky, což měla být až poslední možnost a vládu před tím varoval.

"Situace na pražském hlavním nádraží se řeší. Lidi nenecháme spát na chodbách. Vznikne proto dočasné přístřeší s veškerým zázemím. Zapojené budou i neziskové organizace. Stále jednáme s Maďarskem o zrychlení screeningu příchozích do ČR," uvedl Rakušan. Mnozí z romských uprchlíků z Ukrajiny mají dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc v ČR nárok.

Hasiči předají hotové stanové městečko ve čtvrtek ráno ministerstvu vnitra a magistrátu. ČTK to dnes řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Stanové městečko bude na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem. Na místě je nyní hasičská technika a okolo 21:00 již stály první dva stany.

"Použili jsme takzvané vojenské stany. V těch budou provizorní lehátka, lidé tedy nebudou spát na zemi, ale na skládacích postelích. Bude to zhruba deset vojenských stanů. Každý má rozměr asi šest krát devět metrů. Bude tady ještě další zázemí, to znamená sociální zařízení, sprchy, toalety, a to vše dimenzované pro 150 osob. A budou tady ještě stany pro možnost si něco uvařit a pro výdej jídla," řekl ČTK Kavka.

S výstavbou na místě pomáhají dobrovolní hasiči, a to jak pražští, tak středočeští. Pracovat začali hasiči dnes okolo 20:00. Na místo přijely hasičské nákladní vozy s materiálem a zhruba po hodině měli hasiči postaveny dva stany a další byly hotovy zčásti. "Do čtvrtečního rána to postavíme. Pak přijedou energetici a připojí městečko na sítě, tedy odpady, vodu a během ranních či dopoledních hodin předáme prostor magistrátu a ministerstvu vnitra, kteří jej budou provozovat," řekl Kavka.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 337 151 lidem z Ukrajiny, v úterý jich přibylo 1987. Cizinecké policii se přihlásilo více než 233 tisíc osob, 2524 jen za včerejší den. 

Hřib konstatoval, že hlavní město už nemá volné ubytovací kapacity. "Nemáme kde dál brát. Třeba situace na hlavním nádraží je přes všechnu naši snahu za hranou důstojné péče," poznamenal.

Už v pondělí primátor vyzval vládu, aby vytvořila systém, podle něhož bude možné rozdělovat ukrajinské uprchlíky rovnoměrně do všech krajů. Hlavnímu městu jinak hrozí kolaps a bude muset kvůli přetíženosti zavřít své centrum pro uprchlíky ve Vysočanech, sdělil Hřib ČTK.

Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí. V sále Fantovy budovy je 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou ale často naplněny. Magistrát proto požádal státní Správu uprchlických zařízení o pomoc.

Kvůli situaci na hlavním nádraží v Praze vznikne dočasné přístřeší v Troji

Dočasné přístřeší se zázemím pro ukrajinské uprchlíky vznikne v pražské Troji. Kapacita bude 150 osob. Hasiči již dostali pokyn ke stavbě stanového městečka od ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), stavět se začne dnes večer. ČTK to dnes řekli mluvčí magistrátu a pražských hasičů Vít Hofman a Martin Kavka. Důvodem vzniku je nedostatečná kapacita ubytovacích míst v Praze. Kromě stanového městečka je podle informací ČTK ve hře ještě zřízení přístřeší pro uprchlíky v karlínských kasárnách. Do řešení situace se zapojí i neziskové organizace, uvedl dnes dopoledne na twitteru Rakušan. Podle něj bude stanové městečko existovat ve čtvrtek.

"Hasiči dnes dostali pokyn ke stavbě stanového městečka v Troji od pana ministra Rakušana. Už ale teď víme, že toto řešení nebude dostatečné. Řeší problém pouze 150 osob. Toto musí řešit vláda, potažmo premiér (Petr) Fiala. Azylová a migrační politika je v této bezprecedentní situaci zcela na nich. Od počátku považujeme stavbu stanového městečka za nejkrajnější řešení a snažíme se situaci řešit jinými vhodnějšími prostředky," uvedl Hofman.

Hasiči začnou stany nouzového ubytování stavět dnes večer tak, aby bylo městečko do čtvrtečního rána hotové, řekl ČTK Kavka. Poté jej předají Správě uprchlických zařízení, která by měla městečko provozovat.

Praha už nemá volné kapacity pro ubytování běženců. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes ráno napsal, že vytvoření stanového městečka měla být až poslední možnost a vládu před tím varoval. Hřib také zaslal dopis premiéru Fialovi, ve kterém vládu vyzval k vytvoření systému rozdělování uprchlíků do krajů, jinak Praze hrozí kolaps a bude muset kvůli přetíženosti zavřít své centrum pro uprchlíky ve Vysočanech.

"Toto není v kompetenci krajů, ale na řešení vlády ČR. Opakovaně několik týdnů voláme o pomoc stát, neboť máme plné kapacity a Správa uprchlických zařízení nám dává jen desítky lůžek denně," doplnil Hofman.

"Situace je neudržitelná. Nemůžeme si dovolit nechat spát děti někde na podlaze na nástupišti. Je to nebezpečné, neetické, nehumánní. V té chvíli je úplně jedno, jestli ti lidé mají nárok na dočasnou ochranu v České republice, nebo nemají," řekl dnes odpoledne Rakušan novinářům ve Sněmovně.

Dočasné ubytování bude zabezpečovat Správa uprchlických zařízení s hlavním městem. Podílet se na tom bude romská nezisková organizace Romodrom, pomoc nabízejí i další. "My jako stát budeme garantovat jídlo, sociální a hygienické zázemí, tedy dostatek toalet, přenosné koupelny a podobně," uvedl vicepremiér. Na krajské úrovni se podle něj nepodařilo vyprodukovat dostatečné množství volných kapacit.

"Není to tak, že by v České republice začaly vznikat uprchlické tábory, toto není trvalé ubytování. Jedná se o lidi, kteří přicházejí do Prahy a u kterých se prověřuje, jestli nemají dvojí občanství," uvedl Rakušan. Mnozí z romských uprchlíků z Ukrajiny mají totiž dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc v ČR nárok. "Přesto je nemůžeme nechat spát na zemi na nádraží," dodal.

Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí. V sále Fantovy budovy je 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou ale často naplněny. Magistrát proto požádal státní Správu uprchlických zařízení o pomoc.

Témata:  uprchlíci hlavní nádraží Vít Rakušan

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 11:39

Víkendové počasí pod vlivem inverze. Láká na hory, ale působí i potíže v dopravě

Třetí lednový víkend začal a podle očekávání ho doprovází inverzní počasí. Podle meteorologů je proto třeba počítat s velkými rozdíly v teplotách a oblačnosti. Zatímco na horách je teplo, jinde mrzne a hrozí potíže v dopravě. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.