"Čísla nenasvědčují tomu, že by se situace měla výrazně změnit," řekl Rakušan. Bude ale záležet podle něho na dalším vývoji konfliktu na Ukrajině. "Může to být klid před bouří," poznamenal ministr. Rakušan zdůraznil, že ačkoli do Česka přišla z Ukrajiny zhruba tři procenta jeho obyvatel, kriminalita nevzrostla.

České úřady podle něho nemají údaje o tom, kolik lidí se vrací na Ukrajinu, protože se Česká republika nachází uvnitř schengenského prostoru. Je třeba propojit informační systémy členských zemí Evropské unie, což by mělo být připraveno do měsíce, řekl Rakušan. Propojení systémů podle něho zlepší přehled o ukrajinských uprchlících a zamezí možnému zneužívání podpor, které jednotlivé unijní země nabízejí.

Česko podle Rakušana migrační vlnu v podobě 300.000 ukrajinských běženců zvládlo tak, že nejsou potřebná stanová městečka nebo ubytování v modulárních buňkách. "Lidé nespí na nádražích na lavičkách, lidé nespí v parcích," podotkl ministr. Zdravotní systém i sociální systém podle něho odolaly.

O strategii zvládání migrace, kterou ve středu schválila vláda, Rakušan zopakoval, že se bude doplňovat podle připomínek. Vedle odborné shody chce nad dokumentem i shodu politickou.

Podle dnešních dat ministerstva vnitra byla udělena dočasná ochrana téměř 289 tisícům osob, ve čtvrtek jich přibylo 2766. Cizinecké policii se zatím přihlásilo 171 tisíc lidí.